startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Mýty o tehotenských vitamínoch

line

poradna - výživa
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Prenatálne vitamíny sú vďačnou témou na diskusiu. Veľa neprajných jazykov pochybuje o ich užitočnosti a preventívnom účinku ešte pred počatím, počas tehotenstva aj ich prínose počas dojčenia. V nasledujúcom článku sa pokúsime aspoň niektoré z dohadov uviesť na pravú mieru.
vitaminyMýtus: Užívanie prenatálnych vitamínov je vhodné bez ohľadu na stravovacie návyky budúcej mamičky.

Skutočnosť: Toto tvrdenie nie je pravdivé. Prenatálne vitamíny totiž majú slúžiť len ako doplnok k pravidelnej a vyváženej strave. Prenatálne vitamíny sami osebe nedokážu poskytnúť plnohodnotnú dennú dávku kalcia. Priemerná dávka prenatálnych vitamínov obsahuje približne 250 mg vápnika, zatiaľ čo budúca mamička potrebuje pre zdravý vývoj plodu denne okolo 1200 - 1500 miligramov vápnika.

Mýtus: Všetky prenatálne vitamíny sú rovnaké.

Skutočnosť: Opäť nepodložené tvrdenie. Nedávny kontrolný nákup ukázal, že z 9 druhov prenatálnych vitamínov na predpis len 3 obsahovali uvádzanú dávku vitamínu B. Okrem toho nie každý organizmus dokáže vstrebávať vitamíny v rovnakom množstve.

Mýtus: Prenatálne vitamíny na predpis sú kvalitnejšie ako tie predávané bez predpisu.

Skutočnosť: Nie všetky prenatálne vitamíny sa vyrábajú rovnako. A niektoré z vitamínov na predpis sa dajú aj kúpiť. Dôležité je zloženie vitamínov a spôsob, akým sa vstrebávajú do organizmu. Pri výbere prenatálnych vitamínov Vám poradí váš pôrodník, ale nikdy nie je na škodu zapamätať si, že:
  • žiadny druh prenatálnych vitamínov Vám nezabezpečí dostatočnú dávku vápnika
  • nadmerné dávky vitamínu A môžu zapríčiniť pôrodné poruchy, preto by ste sa mali uistiť, že vitamíny, ktoré beriete, neobsahujú viac ako 10 000 IU (jednotka množstva aktívnej látky na základe jej biologickej aktivity (účinku))
  • príliš veľa železa v prenatálnych vitamínoch sa aj tak nevstrebá
  • chuť alebo povrch niektorých prenatálnych vitamínov môže niekedy prekážať, vtedy treba skúsiť iný druh.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 22.01.2007: admin, Diskusia k článku "Mýty o tehotenských vitamínoch"
rightend