startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Mýty o otcovstve - II. časť

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

K najčastejšej povere o otcovstve jednoznačne patrí predstava o „dobrom otcovi“. Ideálny otec jednoducho neexistuje. Každý si vzťah k dieťaťu postupne vybuduje podľa vlastných možností a konkrétnych potrieb svojej rodiny. Je to proces, ktorý však potrvá určitý čas. K ďalším mýtom o otcovstve rovnako patria:

Otec s dietatomMuži, ktorý sa sústredia na svoje deti, nepodávajú dostatočné výkony v práci

Muži sú obyčajne vychovaní k tomu, aby považovali svoj pracovný výkon za hlavný ukazovateľ svojej hodnoty a sebavedomia. Spoločnosť ich výber rodiny ako hlavnej priority považuje za zlyhanie v profesionálnej oblasti, ale aj tento stereotyp sa začína pomaly meniť. Čoraz viac mužov nachádza naplnenie vo svojom otcovstve a je ochotných pristúpiť ku kompromisom v profesionálnom živote v prospech svojej rodiny.

Každý muž nakoniec skončí ako jeho vlastný otec

Váš otec získa po pôrode vášho potomka nový význam. Je len prirodzené, že pri tejto príležitosti sa mnohí dívajú do svojej rodinnej minulosti s neistotou. Pravda je však aj taká, že váš vlastný otec nemusí byť pre vás jediným vzorom rodičovskej výchovy. Často nimi bývajú aj opatrovníci, vychovávatelia, učitelia, strýkovia alebo starý otcovia. Všetci menovaní mávajú svoj podiel na vytváraní vašej vlastnej otcovskej identity.

Z globálneho hľadiska sa predstava o otcovskej roli značne líši. V istej africkej kultúre sa pod pojmom „otec“ rozumie skupina mužov. V našom kultúrnom prostredí byť dobrým otcom znamená postarať sa o bývanie, potraviny a vzdelanie vlastnej rodiny. Naši otcovia netrávili s nami toľko času, koľko by sme mi chceli stráviť so svojimi deťmi, ale robili to, čo bolo v ich silách, aby nám zabezpečili všetko potrebné.

Ako čeliť uvedeným mýtom o otcovstve:
  1. Nájdite si čas na vyjadrenie toho, čo pre vás znamená byť otcom, povedzte o tom svojej manželke aj ostatným členom rodiny.
  2. Držte svojho potomka, čičíkajte ho a rozprávajte sa s ním hneď od jeho narodenia.
  3. Naučte sa vymeniť dieťaťu plienku, okúpať ho, nakŕmiť a byť pravidelnou súčasťou jeho každodenného života.
  4. Porozmýšľajte o tom, čo budete musieť na svojom profesionálnom živote zmeniť v prospech svojej rodiny.
  5. Využite to najlepšie, čo ste sa naučili od svojho otca, učiteľov, priateľov a iných príbuzných a využite to pri vytváraní vlastnej otcovskej identity.

autor: M. P.

Mýty o otcovstve - I. časť


line

Diskusia


forum 26.02.2007: admin, Diskusia k článku "Mýty o otcovstve - II. časť"
rightend