startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Mýty o otcovstve - I. časť

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Väčšina budúcich oteckov má svoje predstavy o tom, čo znamená byť otcom. Tieto predstavy majú svoj pôvod v skúsenostiach s vlastným otcom a v tom, v čo veríte, že spoločnosť od otcov očakáva. Nanešťastie existuje len málo miest, kde môžu otcovia svoje domnienky konfrontovať s realitou, preto Vám v dnešnou článku ponúkame odpoveď aspoň na niektoré z nich.

Otec a babatkoDôležité sú len pocity budúcej matky

Radikálne telesné premeny, ktorými prechádza Vaša polovička a sústredenie sa na moment pôrodu, ľahko sústredia pozornosť na nastávajúcu mamičku. To však vôbec neznamená, že by na pocitoch otca nezáležalo. Otec má svoju nezastupiteľnú pozíciu tak ako pred aj po pôrode dieťaťa.

Pre budúceho otca je veľmi jednoduché vzrušene rozprávať o pozitívach blížiacieho sa otcovstva, ale už zložitejšie je priznať si vlastné obavy. Čo ak nebudem schopný byť pri pôrode dieťaťa? Čo ak sa dieťa nenarodí zdravé? Ako sa zmení môj vzťah k manželke? Dokážem zladiť svoju kariéru s otcomvstvom?

Vaša partnerka potrebuje počuť o Vašich pocitoch a Vy o nich potrebujete hovoriť. Veľa mužov si necháva svoje obavy pre seba, pretože nechcú budúcu matku zaťažovať, ale rovnako je veľa žien, ktoré chcú počuť čo sa deje v hlave otca ich detí. Ťažké životné skúšky často partnerov stmeľujú.

Novorodenci svojich otcov vlastne nepotrebujú

Intenzívne citové puto medzi otcom a novorodencom obzvlášť v prípade ak sa matka rozhodne dojčiť, necháva otca často v rozpakoch, nakoľko je svojmu synovi či dcére v prvých hodinách a dňoch života užitočný. Buďte pokojný, užitočný ste a budete, len musíte počkať, kým sa Vaša ratolesť napapá.

Aj Vy môžete pomôcť pri pravidelnom kŕmení v prípade, že si mamička robí zásobu kojeneckej výživy alebo materinského mlieka vopred. Môžete partnerke pomôcť aj nepriamo s domácimi prácami. Aj tieto zdanlivo nepodstatné drobnosti sú platnou pomocou rodine.

Muži sa nevedia postarať o malé deti

Toto tvrdenie je veľká lož, ktorá otcom často zabraňuje vytvoriť si dobrý vzťah so svojimi deťmi a v matkách spôsobí strach, že ich manželia sú neschopnými babrákmi. Ak budete so svojimi deťmi tráviť dostatočné množstvo času, stanete sa citlivými na jeho potreby. Všetci sa učíme byť rodičmi, tak ako muži aj ženy.

autor: M. P.line

Diskusia


forum 23.02.2007: admin, Diskusia k článku "Mýty o otcovstve - I. časť"
rightend