startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Mýty a povery o dvojičkách

line

zaujímavosti




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Dvojičky sú predmetom mýtov a legiend v kultúrach po celom svete. V starovekých dualistických predstavách o vzniku sveta bývajú osudovým znamením ako rovnocenné polovice celku spojeného nerozlučiteľným putom. V mezopotámských (Gilgameš a Enkidu) či gréckych legendách (Herakles a Ifikles) vystupujú dvojičky ako potomkovia bohov s nadprirodzenými schopnosťami, často ako nezmieriteľní nepriatelia.
dvojickyZa posledných desať rokov sa počet dvojčiat medzi novorodencami takmer zdvojnásobil. Kým donedávna tvorili 2 % populácie, dnes tento pomer stúpol na 4 %. Môže za to plošné využívanie hormonálnej liečby neplodnosti i využívanie umelého oplodnenia. Pre porovnanie, v škandinávskych krajinách prichádza na svet každé piate dieťa pomocou umelého oplodnenia, zaťiaľ čo u nás je to iba každé sté dieťa.

Všeobecné nadšenie z dvojičiek a trojičiek je aj v modernej dobe zdrojom mnohých povier a poloprávd, ktoré nezriedka dvojičkám a ich blízkym krivdia, preto sa dnes pokúsime objasniť aspoň niektoré z nich.

Narodenie dvojičiek je "preskočením" jednej generácie

Toto tvrdenie je na prvé počutie nezmysel. Schopnosť porodiť dvojičky je genetická vloha, ktorá spôsobuje, že sa pri ovulácii uvoľní niekoľko vajíčok súčasne. Tento jav odborne nazývame "hyperovulácia" a je dedičný z matky na dieťa. Prakticky však pôsobí len u dievčat a môžno práve tu treba hľadať pôvod tohto mýtu.

Dlhodobý pobyt v teplom podnebí zvyšuje pravdepodobnosť počatia dvojičiek

V tomto tvrdení môže byť príslovečné „zrnko pravdy“. Hoci neexistuje priamy dôkaz, veľa nasvedčuje tomu, že teplé podnebie má blahodárny vplyv na počatie dvojičiek. Napríklad Nigéria sa môže pochváliť celosvetovo najvyšším počtom dvojčiat medzi novorodencami. Rovnaký trend zaznamenali aj v severných oblastiach Japonska či Fínska, ktoré sa tradične tešia z predĺženého leta. S určitosťou môžeme povedať len toľko, že teplé podnebie zvyšuje hladinu folitropinu, hormónu stimulujúceho dozrievanie vajíčok (folikulov).

Dajú sa jednovaječní alebo dvojvaječní súrodenci rozozoznať na prvý pohľad?

Na túto otázku tiež nenájdeme jednoznačnú odpoveď. Jednovaječné (identické) dvojičky majú zvyčajne veľa spoločných čŕt, takže sú na prvý pohľad ako “dve hrozná”, zatiaľ čo dvojvaječné (otcovské) páry sa nemusia na seba podobať. „Výzorové odcudzenie“ sa však pod vplyvom prostredia či komplikovaného telesného vývinu nevyhýba ani identickým dvojičkám.

Dvojičky majú vždy totožných rodičov

Táto povera je na prvý pohľad nelogická, dvojčatá predsa vždy majú spoločných rodičov, alebo nie? Mužské spermie dokážu "aktívne" prežiť v tele matky až 5 hodín, preto sa vo veľmi vzácnych prípadoch môže skutočne stať, že matka na svet privedie dvojvaječné dvojičky od rozličných otcov. Takýto súrodenecký pár potom označujeme ako „nevlastné dvojičky“ alebo „polodvojičky“.

Dvojčatá spája určitý druh mimozmyslového vnímania

Ak dvojčenecký pár vyrastá spolu, naučí sa citlivo vnímať potreby, prežívanie a uvažovanie toho druhého. Niekedy sa stáva, že si súrodenci vytvoria spoločný jazyk, odborne označovaný ako „idioglosia“ alebo „kryptofázia“. Táto špecifická forma vzájomného dorozumievania zostáva aj ich najbližšiemu okoliu nezrozumiteľná. V minulosti sa tento fenomén považoval za zriedkavý. Dnes sa odhaduje, že táto jedinečná skúsenosť spája viac ako 40 % všetkých dvojčiat.

spracoval: M. P.M



line

Diskusia


forum 02.03.2009: admin, Diskusia k článku "Mýty a povery o dvojičkách"
rightend