startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Model pre manželstvo

line

vzťahy
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Vzájomné vzťahy medzi manželmi sú prekvapujúco závislé od súrodeneckej zostavy, ako ju zažili obidvaja partneri. Vedci odhalili napríklad následovné skutočnosti: dobrý predpoklad pre manželstvo má starší brat mladšej sestry, keď sa ožení s dievčaťom, ktoré ma tiež mladšieho brata.
mlady par_tsp71043776Podobne i v opačnom prípade má dobré predpoklady pre manželstvo staršia sestra mladšieho brata, ktorá sa vydá za chlapca, ktorý ma tiež staršiu sestru. V týchto prípadoch prináša každý nevedomky do manželstva zásadné črty svojich postojov v detstve a mladosti.

Okrem toho, partneri, ktorí vyrástli medzi súrodencami obidvoch pohlaví, majú často otvorenejší a nezaujatý vzťah k pohlaviu svojho partnera než jedináčkovia. Manželskí partneri, ktorí vyrástli ako jediné dieťa, znášajú akcie a reakcie svojho partnera oveľa ťažšie a sú tak viac vystavení nedorozumeniam.

Jedináčikovia sú často značne zameraní na svoje ja: chýba im skúsenosť každodenného zohľadňovania práv seberovných, s ktorými by sa museli deliť, ale s ktorými sa dajú zažiť i nádherné dobrodružstvá, žarty a škriepky, ako to už medzi súrodencami býva. Väčšine týchto detí chýba podstatná skúsenosť: zriedka sa naučia pokladať škriepky za prirodzenú vec a konflikty riešiť pokojnou cestou. Preto manželskí partneri, ktorí vyrástli ako jediné dieťa, prežívajú názorové konflikty s partnerom obzvášť citlivo. Kde sú súrodenci, tam sú i škriepky. To nie je len „bohužiaľ “ nezmeniteľné, ale súčasne i nevyhnutné. Je to užitočná prax, v ktorej sa deti učia sebauplatňovanie a súčasne ohľaduplnosť voči druhým.

Mnohí rodičia nevenujú veľkú pozornosť štuchaniu a škriepkam svojich ratolestí. „Nastavím uši na nulu, aby som nepočula“, hovorí jedna mamička, poučená svojími ratolesťami, ktoré na jej karhanie a dohováranie odpovedali: “Nemiešaj sa do nás, my sme sa škriepili a zápasili len tak, pre zábavu.“

autor: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 17.06.2009: admin, Diskusia k článku "Model pre manželstvo"
rightend