startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Používanie mobilu počas tehotenstva môže dieťaťu vážne úškodiť

line

pred bruškom
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Ženy, ktoré počas tehotenstva veľa telefonujú, môžu podľa nedávno publikovanej rozsiahlej štúdie priviesť na svet dieťa s vážnou poruchou správania. Výskumu sa zúčastnilo viac ako 13 000 detí. Výsledky naznačili, že trojminútový hovor denne môže zvýšiť riziko prepuknutia hyperaktivity a ďalších porúch správania vo veku povinnej školskej dochádzky. Toto riziko sa údajne ešte násobí, ak deti samotné začnú používať mobil skôr, ako pred zavŕšením siedmeho roku života.
telefonovanie v tehotenstvePrvej štúdie svojho druhu sa zúčastnili najvýznamnejšie vedecké pracoviská a jej výsledky boli aj pre tieto inštitúcie prekvapením. Prvým impulzom bolo varovanie ruskej komisie pre dohľad nad radiáciou, ktorá uviedla, že miera radiačného ohrozenia detí počas vnútromaternicového vývoja je porovnateľná s rizikom, ktoré vyvíjajúcemu sa plodu hrozí od alkoholu a tabaku.

Uvedená štúdia prebiehala v spolupráci Univerzity v Los Angeles v Kalifornii a dánskeho Arthusu. Zverejnená bola v júnovom vydaní prestížneho vedeckého časopisu Epidemiology.

Leeka Kheifets, profesorka na UCLA s kľúčovým postavením v medzinárodnej komisii pre ochranu verejnosti pred neionizujúcim žiarením, zostavila smernice pre vyžarovanie mobilných zariadení. Pred tri a pol rokom vydal tento inštitút štúdiu, ktorá spochybňovala akékoľvek dôkazy o priamej súvislosti medzi rádiovým žiarením z mobilných telefónov a vrodenými poruchami novorodencov.

Vtedajšej štúdie sa zúčastnilo 13 159 žien, ktoré sa stali matkami v období pred rokom 1990, kedy ešte mobilná komunikácia nebola natoľko rozšírená. Respondenti odpovedali na otázku, ako často počas tehotenstva používali mobilný telefón a v akom veku dovolili mobil prvýkrát používať svojim deťom. V tom čase takmer polovica opýtaných odpovedala, že mobilný telefón používali zriedka, alebo vôbec nie.

Matky, ktoré používali mobilný telefón pravidelne, mali viac ako o 54 % vyšší predpoklad, že sa u ich detí po pôrode vyskytne neurologická porucha správania. Podobne aj v prípade, že ich deti používali mobil ešte pred dovŕšením siedmeho roku života, riziko prepuknutia nervovej poruchy, citových či vzťahových ťažkostí sa zvýšilo až o 80 %.

Výskumníci označili výsledky štúdie ako „neočakávané“ a že dovtedy nepoznali žiadny „mechanizmus“, ktorý by tento proces mohol spúšťať. Keď sa však pokúsili hľadať súvislosti medzi ostatnými pôvodcami vrodených alebo získaných nervových porúch, akými sú fajčenie, rodinná predispozícia alebo zlé sociálne postavenie, dospeli k záveru, že riziká spojené s používaním mobilného telefónu sa ešte viac prehlbujú.

V súčasnosti je populárne odpovedať na prvé zvonenie. Nájdu sa aj takí, ktorí po mobilnom telefóne siahajú častejšie ako je nutné. Naše deti si určite zaslúžia, aby sme kvôli nim obmedzili telefonovanie na rozumnú mieru a venovali im počas krátkeho obdobia čo najviac pozornosti a opatery. Veď naši rodičia sa dokázali zaobísť bez mobilného telefónu na každom kroku.

spracoval: M. P.line

Diskusia


forum 16.07.2008: admin, Diskusia k článku "Používanie mobilu počas tehotenstva môže dieťaťu vážne úškodiť"
rightend