startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Mimomaternicové tehotenstvo

line

tehotenstvo a pôrod




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Asi 98 percent mimomaternicových tehotenstiev predstavujú vajíčka uhniezdené vo vajíčkovode. Vajíčko však mimo maternice nenájde dostatočnú živnú pôdu pre vývoj materského koláča (placenty), prostredníctvom ktorého je embryo vyživované a takmer vždy napokon odumiera.
tehotenstvo_05Vajíčko je zvyčajne oplodnené (po splynutí spermie a vajíčka) vo vajíčkovode. Oplodnené vajíčko sa neskôr uhniezdi v mäkkej sliznici maternice. Ak sa však oplodnené vajíčko na svojej ceste do maternice začne deliť, usadí sa na mieste, kde sa práve nachádza. V ojedinelých prípadoch k tomu môže dôjsť napríklad aj vo voľnej brušnej dutine.

Príčiny vzniku mimomaternicového tehotenstva

Najčastejšou príčinou mimomaternicového tehotenstva býva zápal vajíčkovodu, po ktorom sa v minulosti zlepili záhyby jeho sliznice. Tak sa narušila cesta, ktorou oplodnené vajíčko za normálnych okolností putuje do maternice. Zápal vajíčkovodu spôsobí, že zárodok uviazne medzi zlepenými záhybmi sliznice vajíčkovodu. Preto každý zápal vajíčkovodu treba dôkladne doliečiť. V prípade komplikácií môže byť následkom i trvalá neplodnosť alebo zvýšené riziko vzniku mimomaternicového tehotenstva. Tehotenstvá vo vajíčkovode vznikajú aj u žien s mimoriadne dlhými a úzkymi vajíčkovodmi. Cesta vajíčkovodom je v takom prípade pridlhá, takže zárodok v priebehu putovania dosiahne štádium, v ktorom sa uhniezďuje a preto, keď nastane jeho čas, uchytí sa v sliznici vajíčkovodu.

Ojedinelou príčinou mimomaternicového tehotenstva býva i tubulárna endometrióza. Pri nej sa vo vajíčkovode nachádzajú ostrovčeky maternicovej sliznice. Prekážky však môžu byť rôzne. Oplodnenému vajíčku na jeho ceste vajíčkovodom môžu prekážať i nádory, cysty, alebo zrasty vaječníkov.

Príznaky mimomaternicového tehotenstva

Mimomaternicové tehotenstvo sa spočiatku od normálneho tehotenstva nedá odlíšiť. Menštruačné krvácanie ustane, môžu sa objaviť rané príznaky tehotenstva, napríklad ranná nevoľnosť a pocit napätia v prsníkoch. Aj maternica sa spočiatku zväčšuje ako pri normálnom tehotenstve, pretože sa pripravuje na prijatie vajíčka. A tak mimomaternicové tehotenstvo môže podľa miesta uchytenia vajíčka trvať aj niekoľko týždňov bez toho, aby sa objavili akékoľvek ťažkosti. Po čase však napnutý vajíčkovod náhle praskne. Pacientku zrazu prepadnú kruté bolesti v podbrušku, vystreľujúce často až do ramien. Brušná dutina je zaplnená masívnym krvácaním a tehotná žena veľmi rýchlo upadá do šoku.

Kedy je nutné vyhľadať lekára

Tehotná žena by mala pri akomkoľvek krvácaní z pošvy a pri bolestiach v podbrušku urýchlene vyhľadať lekára a to aj mimo termínu pravidelných prehliadok. Lekár môže pacientke odporučiť sonografické vyšetrenie oblasti podbruška. Celkom presnú diagnózu môže však lekár stanoviť až po optickom vyšetrení brušnej dutiny pomocou endoskopu. Ak sa podozrenie na mimomaternicové tehotenstvo potvrdí, zvyčajne je pacientka operovaná.

Ako sa liečia komplikácie mimomaternicového tehotenstva

Časť brušných a vajíčkovodových tehotenstiev prebieha celkom nebadane. Tri až štyri mesiace po oplodnení sa objaví mierne krvavý výtok. Telo odumretý plod samo vypudí, prípade vstrebe. V takom prípade liečba nie je nutná. Mimomaternicové tehotenstvo sa však väčšinou musí riešiť operatívne. Lekári sa pri operácii snažia zachovať postihnutý vajíčkovod a to i v prípade, že je už natrhnutý. Ak to nie je možné, musia vajíčkovod odstrániť - vaječník však zostane zachovaný.

Po prekonanom mimomaternicovom tehotenstve, ktoré sa včas a úspešne liečilo, prebieha u väčšiny žien ďalšie tehotenstvo bez komplikácií a celkom normálne.

spracovala: Bibiána Želisková



line

Diskusia


forum 05.06.2009: admin, Diskusia k článku "Mimomaternicové tehotenstvo"
rightend