startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Milovanie počas tehotenstva

line

v brušku
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Ak už ste tehotná, alebo tehotenstvo zatiaľ len plánujete, pravdepodobne sa vám môže stať, že nájdete oveľa viac článkov o pohlavnom živote pred tehotenstvom a po ňom ako počas neho. Napokon od tehotnej mamičky spoločnosť tradične očakáva zdržanlivosť.
buduci rodicia_01_tsp94764920Tak ako so všetkým vo vzťahoch, ani pod "manželským baldachýnom neexistuje jednoznačná cestovná mapa". Isté je len jedno, že na vás čakajú zmeny. Schopnosť otvorene rozprávať je pre vyjadrenie najintímnejších potrieb a túžob tým najväčším darom, aký si partneri môžu dať ešte skôr, než príde bábätko.

Je milovanie počas tehotenstva bezpečné?

Pokiaľ tehotenstvo prebieha normálne, je milovanie bezpečné v každom z trimestrov. Čo ale znamená „bezpečné tehotenstvo“ ? V podstate je to každé tehotenstvo, počas ktorého nehrozia vážne zdravotné komplikácie ako sú spontánny potrat alebo predčasný pôrod.

To, že je milovanie počas tehotenstva možné, ešte neznamená, že ho partneri skutočne budú chcieť. Veľa budúcich mamičiek je prekvapených zistením, že ich chuť na milovane počas tehotenstva silne kolíše. Svoje urobí i pokročilé štádium a s ním spojené zmeny psychiky a fyzické ťažkosti.

Obzvlášť v posledných týždňoch tehotenstva ženy strácajú chuť na intímne zbližovanie nielen kvôli svojmu "objemu", ale s blížiacim sa termínom pôrodu sa čoraz nástojčivejšie hlási i otázka: budem pre svoje dieťa dobrým rodičom?

Kedy nie je milovanie počas tehotenstva bezpečné?

Milovanie počas tehotenstva nie je bezpečné, ak ste vyznávačom "francúzskeho milovania", nakoľko fúkanie vzduchu do intímnych partií by mohlo zapríčiniť vzduchovú embóliu - zdravotnú komplikáciu, pri ktorej sa v organizme objavia vzduchové bubliny, ktoré môžu upchať dôležitú cievu a skomplikovať tak priebeh tehotenstva.

Ak ošetrujúci lekár alebo pôrodná sestra predvída, alebo diagnostikuje niektorý z nasledovných zdravotných príznakov, môže vám odporučiť úplné zdržanie sa pohlavného spolužitia počas tehotenstva:
  • spontánny potrat,
  • predčasný pôrod (pôrod pred 37. týždňom), alebo močové kontrakcie,
  • nečakané vaginálne krvácanie, výtok alebo prudké kŕče,
  • únik plodovej vody,
  • nízko uložená placenta,
  • uvoľnený kŕčok maternice,
  • viacnásobné tehotenstvo.

buduci rodicia_02_tsp101545692Môže milovanie počas tehotenstva ublížiť dieťaťu?

Len nepriamo. Bábätko je počas celého obdobia tehotenstva chránené amniotickým vakom naplneným plodovou vodou. Na dôvažok je tu ešte masívna hradba svalov maternice a silná hlienová zátka, ktorá utesňuje kŕčok maternice a chráni ho tak pred infekciou zvonku. Pri pohlavnom styku teda pohlavný úd v žiadnom prípade nepríde do styku s plodom.

Môže pohlavný styk, alebo orgazmus spôsobiť potrat, alebo predčasné kontrakcie?

Ak vaše tehotenstvo nie je vysokorizikové, odpoveď na otázku znie nie. Kontrakcie, ktoré môžete pociťovať počas a krátko po vyvrcholení pohlavného styku sú iné ako skutočné predpôrodné kontrakcie. Niektorí lekári odporúčajú pohlavnú zdržanlivosť v posledných týždňoch tehotenstva aj kvôli faktu, že okrem iných rizík semeno muža obsahuje látky, ktoré môžu vyvolať predčasný pôrod.

Je prirodzené, ak moja chuť po intímnom zblížení počas tehotenstva kolíše?

Niektoré ženy majú počas tehotenstva zvýšenú chuť na milovanie, iným naopak chuť opadne. V každom prípade „vynútený sex“ počas tehotenstva neprinesie požadovaný účinok ani pre jedného z partnerov. Láskyplné objatia a dotyky sú však pre budúcu mamičku niečim, čo nevyhnutne počas tehotenstva potrebuje.

spracoval: M. P.line

Diskusia


forum 09.04.2009: admin, Diskusia k článku "Milovanie počas tehotenstva"
rightend