startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Materské mlieko - najkvalitnejšia strava pre dieťa

line

výživa
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Dojčenie vytvára prirodzené puto medzi matkou a dieťatkom. Ovplyvňuje ich vzájomný vzťah a má vplyv na psychomotorický vývin a vyšší intelekt. Materské mlieko je to najlepšie, čo môže novorodenec od matky okrem lásky dostať.
dojcenieDojčenie patrí k fyziologickým funkciám organizmu ženy. Už počas tehotenstva sa v placente tvorí množstvo hormónov (progesterón a estrogén), ktoré stimulujú prsné žľazy k tvorbe mledziva.

Po pôrode sa v prsiach vytvára mledzivo /colostrum/ - pomerne riedka číra tekutina s vysokým obsahom protilátok, ktoré zvyšujú obranyschopnosť novorodenca proti infekciám. Mledzivo sa neskôr mení na prechodné mlieko a okolo 10. až 14. dňa na zrelé materské mlieko, ktoré v prvých šiestich mesiacoch uspokojuje všetky požiadavky na výživu dieťatka.

Prirodzenou stravou pre novorodencov je materské mlieko, ktoré obsahuje všetky bielokoviny, vitamíny a minerálne látky, ktoré dieťatko potebuje. Jeho súčasťou sú taktiež nenasýtené mastené kyseliny, ktoré tvoria dôležitú zložku mozgu, nervového, endokrinného, metabolického a imunitného systému. Preto sú živiny načerpané v prvých mesiacoch života dôležitým predpokladom zdravého vývinu.

Optimálne zloženie materského mlieka môže ochrániť organizmus pred neskoršími infekciami, alergiou, astmou, vznikom cukrovky, vysokého krvného tlaku, či obezity. U dojčených detí je nižší výskyt syndrómu náhleho úmrtia i nádorových ochorení.

Materské mlieko prechádza zmenou aj počas jedného kŕmenia. Keď dieťa pije, dráždi bradavku a tým podporuje tvorbu a uvoľňovanie mlieka z mliečnej žľazy. Najprv dieťa vysaje prechodné mlieko, ktoré obsahuje väčšie množstvo vody a tíši smäd. Neskôr ho vystrieda zrelé mlieko, kaloricky bohaté a sýte. Preto je dôležité, aby ste dieťa nechali piť aspoň 15 až 20 minút z jedného prsníka. Ináč sa dostatočne nenasýti a rýchlo vyhladne. Čím častejšie dojčíte a čím viac dieťa mlieka vypije, tým viac mlieka sa tvorí. Oxytocín, ktorý sa pri dojčení vyplavuje, sťahuje maternicu a pomáha zastaviť krvácanie. Dojčenie významne znižuje rakovinu prsníka a vaječníkov.

Plne dojčené dieťatko nepotrebuje prvých šesť mesiacov prikrmovať. Dojčenie, ako najmenej náročný spôsob výživy, je nenahraditeľné. Materské mlieko má vždy správnu teplotu, optimálne zloženie, je sterilné a „vždy po ruke“.

Pre tvorbu materského mlieka je však nesmierne dôležitá psychická a fyzická pohoda matky. Predpokladom k dostatočnému množstvu a kvalite mlieka je plnohodnotná strava. Nedostatky v stravovaní sa prejavia na obsahu živín v materskom mlieku.

Dojčenie je prirodzenou súčasťou vývoja dieťatka. Chvíle strávené pri dojčení sú rovnako vzácne pre dieťa ako i pre matku. Veď nie je nič pôvabnejšie, než mamička s dieťatkom v náručí.

autor: Bibiána ŽeliskováČlánky na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 19.06.2011: mamicka787, re: Diskusia k článku
forum 05.10.2007: admin, Diskusia k článku "Materské mlieko - najkvalitnejšia strava pre dieťa"
rightend