startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Máte správny pitný režim?

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Všetko, čo by mamičky mali vedieť o vode – prirodzenom zdroji energie, ktorý zvláčňuje pokožku a celkom zadarmo pomáha udržať optimálnu hmotnosť. Nedostatok vody vedie k vážnemu poškodeniu ľudského organizmu už po niekoľkých dňoch.

Pohar vody_01Denný príjem tekutín

Aj keď je pravda, že každý z nás by mal denne vypiť aspoň 8 pohárov vody, skutočné množstvo vody, ktoré by mali ženy v tehotenstve vypiť, závisí na tom ako sa žena stravuje, koľko váži a aký má metabolizmus. V určení denného pitného režimu vám môže pomôcť aj farba moču.

Aj keď to môže na prvé počutie znieť čudne, moč je naozaj dôveryhodným indikátorom hydratácie ľudského organizmu. Tmavožltý moč je výstražným znamením nedostatočného pitného režimu a naopak svetlý, až skoro bezfarebný moč je naopak neklamným dôkazom dostatku tekutín.

Budúce mamičky a pitný režim

Dojčiace mamičky a tehotné ženy by mali obzvlášť dbať o svoj denný pitný režim. Ich riziko dehydratácie je oveľa vyššie aj vďaka tomu, že počas tehotenstva sa takmer dvojnásobne zvýši prietok krvi v ich organizme, nedostatočný príjem tekutín tak môže skomplikovať obeh živín v organizme.

Vedecké výskumy dokazujú, že ženy s nedostatočným pitným režimom sú náchylnejšie na preeclampsiu a hypertenziu, čo sú poruchy spojené s vysokým krvným tlakom. Dojčiacim matkám pridá správny pitný režim energiu a výrazne napomôže tvorbe materského mlieka.

Voda verzus iné tekutiny

Možno Vás teraz napadlo: A čo pitie ostatných nápojov? Aj to sa počíta? Nie až v takej miere v akej by ste si to priali. Aj keď vodu obsahuje aj džús, malinovka či káva, okrem nej prijímate vo všetkých uvedených nápojoch aj látky, ktoré pôsobia kontraproduktívne. Nápoje s obsahom kofeínu pôsobia močopudne, takže nakoniec vylúčite viac tekutín ako príjmete, džúsy a malinovky zase obsahujú veľa cukru.

Ovocie a zeleninaPotraviny s vysokým obsahom vody

Ovocie a zelenina – okrem toho, že sú malými zásobárňami vitamínov, minerálov a vlákniny, sú aj výdatným zdrojom vody. Obyčajne jej obsahujú až 80 %. Pomaranče, melóny a cukiny majú obsah vody ešte vyšší, takže hlavne v lete by sa všetky mamičky mali vrhnúť na čerstvé dary matky zeme.

Vodou v potravinách však v žiadnom prípade nemôžete nahradiť príjem čistej vody. Všetky potraviny s vysokým obsahom vody sú len vítaným doplnkom pitného režimu, nie jeho náhradou.

Pite skôr ako sa ohlási smäd

Konečne, nečakajte na pocit smädu, ten nie je spoľahlivým regulátorom potreby vody vo vašom organizme, obzvlášť v prípade ak žijete aktívne. Vo chvíli keď pocítite smäd, ste už stratili značnú časť tekutín, preto sa snažte piť priebežne po celý deň.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 26.07.2006: admin, Diskusia k článku "Máte správny pitný režim?"
rightend