startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Manželmi ostávame i po narodení dieťaťa

line

vzťahy
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Narodením dieťatka sa manželský život podstatne mení. Čas, ktorý si vyžaduje starostlivosť o dieťa, sa často krát delí s časom, ktorý partneri potrebujú pre seba. To prináša mnohé riziká odcudzenia. Láska je však jediná vec, ktorá úmerným delením rastie.

rodinkaJe dieťa súperom?

Poslanie otca sa začína oveľa skôr, než sa dieťatko narodí. Preto je podstatné, aby sa otec zapájal do všetkého čo s dieťatkom súvisí už po jeho narodení a tak si vytváral priestor pre spoločný vzťah, ktorý sa bude budovať niekoľko rokov. Ak otec vníma svoju úlohu ako poslanie, nenadobudne pocit, že je nepotrebný, alebo niekam odstrčený.

Mamy musia vytvoriť priestor

Priestor pre otcov však musia vytvoriť mamy. To znamená, že dieťa môže kúpať taktiež otec ako i mama, môže ho prebaľovať, alebo obliekať. Dôležité je, aby sa toho ujal s láskou a radosťou. Ak bude odstrkovaný, bude nevrlý a svoje dieťa bude vnímať ako súpera, ktorý ho okráda o lásku manželky.

Otec - mama - dieťa

Cestu k sebe si musia manželia hľadať i po narodení dieťatka. Možno bude na nejakú dobu o niečo ťažšia, ale o to krajšia. O svoju lásku sa musia neustále starať. Posilňovať ju každým dotykom, spoločným zdieľaním. A práve dieťa môže byť krásnym prostriedkom na ceste k sebe.

Ako si prejaviť lásku i keď rodičovské povinnosti klopú na dvere?

1. Nájdite si na seba čas
Porozprávajte sa o všetkom, čo sa cez deň udialo, akými pocitmi ste prešli, čo vám spôsobilo starosti. Vyžalujte sa jeden druhému, podeľte sa o radosť, alebo sa porozprávajte len tak o hocičom. Nekomunikovanie tak nevytvorí medzi vami bariéru.

2. Plánujte si spoločné chvíle
Aby ste sa neodcudzili jeden druhému, naplánujte si zopár chvíľ „osamote“. Ak je dieťatko väčšie, môžete ísť mimo domu, napr. na večeru, alebo prechádzku. Ak je dieťatko maličké a nemáte ho s kým nechať, urobte si malé rande doma.

3. Nezabúdajte na intímny život
I keď je psychika ženy počas materstva nastavená trošku ináč, nie je dôvodom k tomu, aby bol intímny život na vedľajšej koľaji. Práve teraz potrebuje svojho partnera viac ako inokedy. Telesné zblíženie je rovnako dôležité ako to citové. Ak sa vyskytne nejaký problém, porozprávajte sa so svojím partnerom otvorene skôr, než dôjde k odcudzeniu.

4. Trávte čas spolu – ako rodina
I keď ste si možno ešte neuvedomili, že ste rodina, trávte každú voľnú chvíľku spoločne - v náručí svojich najbližších. Tak sa postaráte o to, že vaša láska bude narastať a bude radosťou a šťastím pre všetkých.

autor: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 10.11.2008: admin, Diskusia k článku "Manželmi ostávame i po narodení dieťaťa"
rightend