startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Máme v rodine postihnuté dieťa

line

vzťahy
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Dieťa je dar. Preto je tak jedinečné a neopakovateľné. Zaslúži si našu pozornosť i lásku, ktorá mu prináleží ako najcennejšej ľudskej bytosti. Niekedy sa stane, že dieťatko sa narodí postihnuté. Vtedy je potrebné prijať ho ešte s väčšou láskou a pozornosťou.
detska nozickaJe ťažké prijať do rodiny postihnuté dieťa. Niektoré udalosti a skutočnosti si nevyberáme, zvlášť ak ide o veci bolestivé. Ak konečná diagnóza znie - na celý život - človek má pocit, že svet sa zastavil.

Kristína bola v šiestom mesiaci, keď jej lekári oznámili, že plod má vývojovú vadu. Nastalo ticho. Beznádej striedala smútok, smútok beznádej. Láska mamy však zvíťazila. Dieťatko, ktoré sa narodilo, malo vadu srdiečka.

Prípadov z praxe je veľa. Nech už lekár oznámi mamičke kedykoľvek to, čo si neželá počuť ani jedna mama, pravda je krutá. A tu dostáva priestor rodina - ako najmocnejšia zbraň na svete. Zbraň ako útočisko, ktoré poskytne tú najlepšiu ochranu. Byť pod ochranou rodiny znamená prijať radosť zo života. Ale ako sa tešiť, keď dieťatko je postihnuté?

Prijatie dieťaťa

Po prijatí takejto správy je podstatné uvedomiť si, že život nekončí. Dieťatko bude trošku iné, ale to neznamená, že ho nemáme ľúbiť. Rozdielnosti fyzické či psychické budú častokrát dôvodom na to, aby okolie naše dieťa neprijalo, či dokonca odmietalo. Ak však za tým všetkým stojí láskavá ruka mamy, niet dôvodu na pochybnosti. Otázky tipu “prečo práve my“ časom utíchnu. Potom je už potrebné „len“ žiť - so zaradením sa do normálneho chodu povinností. A práve z toho ide častokrát najväčší strach.

Pomáhajme si navzájom

Niet krajšej rodin,y ako rodina žitá s láskou. Láska je opora a deti oporu cítia. Ak otec ľúbi mamu, niet ničoho, čo by spolu nezvládli. Ak mama ľúbi otca, niet toho, čo by rodina nedokázala. A rodina, to je opora - starý otec, stará mama, švagor, sestra... Všetci tí, ktorým rodina patrí. Nie vždy je všetko ružové. Ak príde jeden problém, cestu si nájde i druhý, tretí a problémov je celá kopa. Nepochopenie, financie, strata zamestnania, to všetko prichádza zväčša vtedy, keď najmenej čakáme. A popri tom všetkom ešte dieťa, ktoré je iné ako tie ostatné. Je naozaj iné? Čo je to, čo potrebuje „iné“ ako ostatné deti? Možno viac úsilia, prebdených nocí, strachu, liekov, špeciálnych cvičení. Ale to všetko je cesta pre tých, ktorí môžu pomôcť - či už pochopením, finančnou pomocou alebo čímkoľvek. Každá malá kvapka pomôže. A ňou spoznáme, že v trápení nie sme sami.

Nájdime si priateľov

Poznať rodiny, ktoré majú dieťatko s rovnakou diagnózou ako my, je obrovskou výhodou. Nielen v pochopení pocitov, ale i v pomoci či poskytnutí rád. Ťažko sa vžije do situácie nás samých niekto, kto toto nepozná. Ak však pocítime spolupatričnosť zo strany priateľov, život nám poskytne šancu poskytovať spolupatričnosť ďalej. Existujú združenia zlučujúce určité druhy postihov, teda i ľudí, trpiacich na tieto poruchy. Neváhajte, vyhľadajte ich prítomnosť, či už sú vo vašom meste, alebo niekde na internete. Oceníte priateľstvá, rady i pochopenie v každom smere. Veď deti sa chcú hrať.

Ako žiť s postihnutým dieťaťom

Život je normálny. Pre každého z nás ponúka šance, ktoré sú tu na to, aby nás posunuli dopredu. A že niekto má dieťatko postihnuté, neznamená, že nemá právo na radosti rovnako ako i na starosti, ktoré život prináša. Život sa o starosti postaral, nuž dovoľme mu, aby priniesol i radosti, ktoré každému dieťaťu patria.

autor: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 03.12.2008: admin, Diskusia k článku "Máme v rodine postihnuté dieťa"