Máme doma vši

zdravie
Matej prišiel domov s odkazom: „Prosím o prekontrolovanie vlasov, v škole máme vši. Za pochopenie ďakujem, triedna učiteľka“ Voš - drobný hmyz, ktorý sa zahniezďuje vo vlasoch, vyvoláva svrbenie pod vlasmi. Kladie drobné vajíčka (hnidy) a odstrániť ich nie je vôbec jednoduché. Čím dlhšie vlasy, tým horšie.
Vši v kolektíve
Vši sa môžu vyskytnúť v i rodine, kde hygiena patrí medzi základné pravidlá. Vtedy je zjavné, že vši boli prinesené „zvonku“. Stačí, ak sa vši vyskytnú v kolektíve, ktorý dieťa navštevuje, či je to škola, škôlka, tábor, alebo akékoľvek miesto, kde je pár hláv pokope.Kedysi sa v škole hlavy deťom povinne kontrolovali. Dnes sa vši opäť stávajú "hitom" na základných i stredných školách. A nielen tam. Vši možno doniesť dokonca i z pôrodnice. Ak je „nainfikovaná“ jedná hlava, stačí pár centimetrov a vši sa šíria ďalej.
Čím dlhšie vlasy, tým horšie
Ak zistíte, že dieťa má vši, nepomôže nič, len prípravok proti všiam a hnidám (možno ho zakúpiť v lekárňach a drogeriach ), ktorým je potrebné ošetriť hlavy všetkým členom rodiny. Hnidy, teda drobné biele vajíčka, z ktorých sa vši vyliahnú, sú viditeľné voľným okom a zväčša sa zachytávajú pri koreňoch vlasov. Vši sprevádza nepríjemné svrbenie hlavy, pričom podráždená pokožka (po uštipnutí) býva začervenalá.Ako postupovať pri ošetrovaní:
- Prípravkom proti všiam a hnidám ošetrite celú hlavu dieťaťa.
- Prípravok na vlasy naneste pomocou chumáčika vaty a nechajte pôsobiť podľa návodu.
- Potom dôkladne opláchnite a vlasy starostlivo vyčešte hustým hrebeňom, aby ste sa zbavili mŕtvych vší a hníd.
- Toto ošetrenie zopakujte dva až tri razy po sebe s odstupom troch dní, aby ste vlasy zbavili všetkých hníd.
- Dôkladne očistite čiapky dieťaťa, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu.
- Ak dieťa chodí do škôlky, alebo navštevuje akýkoľvek iný kolektív, informujte učiteľku i rodičov ostatných detí.
- Deti, ktoré majú vši, je nutné nechať doma.
- Vlasy je potrebné ešte nejaký čas kontrolovať.
spracovala: Bibiána Želisková