startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Máme doma celiatika

line

zdravie




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Celiakia je vážne ochorenie, ktoré sa vyznačuje neschopnosťou črevných stien spracovať lepok. Začína sa vo zvýšenej miere šíriť i medzi deťmi. I keď ide o geneticky podmienenú enzymatickú poruchu, prevenciou môže byť konzumácia celozrných výrobkov, pohyb a pobyt vonku.
vlocky-s-mliekom-tsp77885319Lepok sa nachádza v prevažnej väčšine obilovín, používaných v jedlách. U ľudí „citlivých“ spôsobuje reakciu imunitného systému s trvalou tvorbou protilátok. Ak títo ľudia naďalej konzumujú potraviny s lepkom, ich imunitný systém prechádza veľkou skúškou, pričom choroba môže postihnúť aj ďalšie orgány.

Prvé príznaky ochorenia

Rozsah postihnutia tenkého čreva môže byť rôzny. Prvými príznakmi ochorenia môžu byť hnačky so zapáchajúcou šedou stolicou s nestráveným tukom, zvracanie, úbytok hmotnosti a celková slabosť. Pri ďalšom priebehu ochorenia sa prejavujú aj ďalšie príznaky vyvolané nedostatkom dôležitých vitamínov a minerálov. U niektorých pacientov sa najmä v začiatkoch ochorenia prejavuje neznášanlivosť aj ďalších potravín, ako napr. kvasnice, huby, sója, kurčatá, vajcia, tuk, mlieko. Pri alergii na lepok sa často prejavujú i príznaky laktózovej intolerancie: nutkanie na zvracanie, nafukovanie, hnačka.

Bezlepková diéta

Človek trpiaci celiakiou môže prijímať len také potraviny, v ktorých sa lepok nenachádza. Riešením je bezlepková diéta. Po prísnom dodržiavaní bezlepkovej diéty sa po období jedného až dvoch rokov obnoví funkcia črevných klkov a príznaky laktózovej intolerancie by sa už nemali prejavovať. Priebeh ochorenia však podmieňuje i vek pacienta, jeho obranyschopnosť, množstvo konzumovaných potravín s lepkom i to, kedy bola choroba zistená. Jej neliečenie prináša celý rad komplikácii, ktoré sa natrvalo môžu odzrkadliť na celkovom zdravotnom stave. Človek trpiaci celiakiou musí byť celý život na bezlepkovej diéte, dokonca i vtedy, keď už nemá žiadne príznaky ochorenia. Pri nedodržiavaní diéty hrozí, že choroba vypukne v ešte horšej forme.

Genetická predispozícia

Celiakia je geneticky podmienená enzymatická porucha. Ak sa zistila u rodiča alebo súrodenca, možno ju očakávať aj u ďalších členov rodiny. Zvlášť u žien trpiacich celiakiou existuje veľká pravdepodobnosť, že ňou budú trpieť aj deti. Diagnózu možno stanoviť na základe imunologického vyšetrenia, ktoré preukáže protilátky proti lepku v krvi. Ďalším vyšetrením je bioptické vyšetrenie sliznice čreva, tzv. endoskopia, ktoré preukáže zmeny na črevnej sliznici typické pre celiakiu.

bezlepkove potraviny_01Kde všade sa lepok nachádza

Lepok sa nenachádza len v obilí. Čiastočne sa nachádza aj v údeninách, horčici, kečupe, kypriacich práškoch a tiež napr. v pive. Pre pacientov s celiakiou sa vyrábajú špeciálne diétne výrobky z obilnín, z ktorých bol lepok odstránený (bezlepková múka, chlieb, keksy...). Všetky produkty vyrobené pre bezlepkovú diétu by mali byť označené logom - prečiarknutý klas pšenice. Je však potrebné čítať pozorne obaly všetkých produktov, ktoré pre celiatika nakupujeme. Najviac výrobkov neobsahujúcich lepok dostanete v špecializovaných predajniach, BIO obchodoch, lekárňach alebo je možné objednať si ich i prostredníctvom online BIO obchodu. Zo zákona by ste mali mať na bezlepkové produkty na preukaz poskytnutú zľavu.

Možno hovoriť pri celiakii o prevencii?

Jedinou prevenciou je pestrosť stravy, konzumácia celozrnných výrobkov a hlavne vysoký podiel zeleniny a ovocia, ktoré zabezpečia odolnosť tráviaceho systému. Odolnosti organizmu tiež pomôže pohyb a pobyt vonku.

spracovala: Bibiána Želisková



line

Diskusia


forum 24.07.2008: admin, Diskusia k článku "Máme doma celiatika"