startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Mama - "najúžasnejší vynález v dejinách ľudstva"

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Ruky sú jej súčasťou. Vypovedajú o tom, aká je. Dobrá, láskavá, pozorná. Všetko čo robí, robí nezištne. S láskou, nehou, s pokorou v srdci. A predsa niekedy potrebuje podporiť, pohladiť, pošepkať: "Mama, ľúbim ťa".

dieta s mamou_tsp77005218Koľko povinností čaká mamu každý deň...

Ráno, vyhupnúc z postele, vrhá sa do nového dňa. S úsmevom pozýva k prestretému stolu, na ktorom čaká balíček chutnej desiaty. A pritom sama nestíha jesť. Povinnosti nového dňa klopú na dvere a mama uháňa do práce s myšlienkami vyprevádzajúcimi deti do školy. Bolo treba stíhnúť ešte čosi, ale mama vie, že dokonalá mama je nedokonalá a preto ponechá priestor i malému neporiadku v detskej izbe. Veď ratolesti sa učia samostatnosti i v tomto smere.

A mama prijíma objednávky na nehu...

Pohladí, objíme, naplní potrebu blízkosti. Keď zavrie oči, vidí srdcom. A vidí veľa. Mama má totiž zrak jasný a odvážny. Vidí i to, čo nemusí. A pritom sa usmieva. Akoby mohla vidieť detské huncútstva? Vtedy prižmúri jedno očko a vidí detské slzičky. Pocit ukrivdenosti v detskom srdiečku. A čuduj sa svete, i detské srdiečka majú svoje boľačky. A mamy to vedia. Vtedy ruka mamy pohladí, pofúka. A slzička na detskom líčku padá na ramená mamy. „Moja dobrá mama“, vraví detské srdiečko. A mama je šťastná, lebo mamy sú šťastné vtedy, ak sú šťastní všetci okolo.

A deň v práci sa končí...

Myšlienky mamy predchádzajú chutnú večeru, rozmýšľajúc, čo všetko treba nakúpiť. A ešte mobilom skontrolovať deti. „Daj na seba pozor“, kričí mamino srdce. A tak mama pracuje celý deň, bez nároku na príplatky. A v zozname úloh nezabúda vyzerať dobre. Ozdobu, zdobiacu jej tvár, má stále po ruke, lebo mama hovorí úsmevom.

A tak mama všetko bravúrne zvláda...

Každodennou uponáhľanosťou prediera sa v dave zaneprázdnených ľudí. Mlieko, maslo, chlieb, to všetko vyberá z tašky plnej všakovakých dobrôt, keď kladie na stôl námahu po každodennom dni. „Mama, ty si génius“, vravia deti, ako si vedela, že práve toto potrebujeme?" Mama sa ticho usmeje a povie: „Vedela, mamy vedia všetko.“ V tej chvíli má bozk mamy zázračnú moc.

A keď si mama večer líha po celodennej práci, rozmýšľa, či všetko stihla. Stihla. A stihla podstatne viac, ako mala. Mama je totiž „najúžasnejší vynález v dejinách ľudstva“. Mama je proste mama.

autor: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 23.10.2007: admin, Diskusia k článku "Mama - "najúžasnejší vynález v dejinách ľudstva""
rightend