startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Malá slečna mlčanlivá

line

vzťahy
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Moja šesťročná dcéra Janka je medzi spolužiakmi mimoriadne tichá a tak nemá medzi nimi skoro žiadnych priateľov. Je tiež veľmi málo priebojná čo ostatné deti často zneužívajú. Skúšala som ju povzbudiť k asertívnemu správaniu, ale veľmi som neuspela. Existuje ešte nejaký spôsob ako dcére pomôcť?
mama s dcerou_tsp146262386Veľa malých detí zo svojej uzavretosti vyrástlo a aj keď takéto deti vyzerajú na prvý pohľad veľmi hanblivo a nemajú veľa priateľov, o to intenzívnejšie prežívajú tých niekoľko priateľstiev, ktoré sa im podarí uzatvoriť. Introvertné povahy často veľa rozmýšľajú a nemajú rady povrchné rozhovory a predstierané priateľstvá. To však neznamená, že si vaša dcéra nepotrebuje osvojiť základné spoločenské zručnosti.

Presvedčte sa, že je vaše dieťa v širšom slova zmysle spokojné. Detská hanblivosť je obyčajne len dočasný a vekovo ohraničený jav. Dôležité je, aby sa dieťa cítilo spokojné so životom a našlo si nejaký záujem, ktorému sa bude sústavne a systematicky venovať.

Najprirodzenejší spôsob, ako dieťaťu pomôcť z ulity, je nájsť mu nejaké hobby, v ktorom môže vyniknúť - šport, literárny alebo dejepisný krúžok, kreslenie alebo hra na nejaký hudobný nástroj. Ak sa dieťa v niektorom z koníčkov nájde, naštartuje sa proces, ktorý môžeme nazvať aj „prenášací efekt“. Ten nesmelému dieťaťu pomôže v budovaní sebadôvery.

Buďte pre svoju dcéru sociálnym moderátorom. Navrhnite jej nech si domov pozve na návštevu niekoľko svojich spolužiakov. Dajte svojej ratolesti priestor, aby zažiarila. Uvidíte, ako sa povaha vašej dcéry začne pomaly meniť na otvorenejšiu a smelšiu.

Vyzdvihujte pozitívne stránky. Povedzme, že ste na rodičovskom združení a učiteľ sa posťažuje, že vaša dcéra je hanblivá. V tejto situácii máte priestor vyzdvihnúť jej pozitívne stránky - uvažovanie, presnosť alebo nekonfliktnú povahu. Nestavajte svoju dcéru pred inými kvôli jej hanblivosti do negatívneho svetla. Tým ju len dotlačíte k ešte väčšej uzavretosti pred svetom. Hanblivosť je povahový rys, nie psychická porucha.

Pomáhajte svojej dcére osvojiť si asertívne, nie agresívne správanie. Byť asertívnym znamená dokázať presadiť sa bez agresivity a obmedzovania životného priestoru toho druhého. Jednoducho je to schopnosť povedať "nie" bez toho, aby sa ten druhý urazil. Urobte všetko preto, aby si vaša dcéra tento rozdiel včas uvedomila, veď detská agresivita je smutným fenoménom súčasnosti a preto s prevenciu treba začať práve v rodinnom kruhu.

Rovnako je dôležité, aby si vaša dcéra osvojila umenie udržiavať zrakový kontakt. Keď s ňou doma rozprávate, snažte sa ju citlivo viesť k nadväzovaniu pohľadu z očí do očí, ktorého postupné zvládnutie je výrazným krokom k sebadôvere, potrebnej na úspešné zvládnutie každodenných spoločenských situácií.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 01.12.2009: admin, Diskusia k článku "Malá slečna mlčanlivá"