startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Magické míľniky

line

bábätká




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Snáď neexistuje rodič, ktorý by sa rád nepochválil najnovšími pokrokmi svojho potomka a ktorého by nenaskočila husia koža v prípade, že sa ten či onen krôčik vpred ešte neobjavil zatiaľ čo iné deti ho už majú za sebou. budťe bez obáv pojem „normálny“ má v objasti vývinu detí veľmi široký význam. Pre každý prípad sme, ale pre vás pripravili všeobecný prehľad tých najdôležitejších etáp v prvom roku vášho dieťaťa.
Hlavná zručnosťMenšie úspechyCitový vývoj
0 - 3 mesiacebabatko
Vaše bábätko by malo pomaly dvíhať hlavičku a zapájať plecia s hrudníkom pri zrakovom objavovaní svojho okolia. Koordinácia pohybu hlavy s končatinami sa odborne nazýva neuromuskulárny vývoj.
Plač je pre novorodenca na dlhú dobu jediným spôsobom dorozumievania sa s okolím, neskôr ho nahradí hrkútanie, mrčanie a výkriky. Počnúc ôsmim až desiatym mesiacom už môžete začuť aj rôzne samohlásky ako e, a, u a s postupne zlepšujúcim sa zrakom, dieťa začína sledovať pochyb predmetov alebo osôb.Môžete očakávať prvé pokusy o sociálne dorozumievanie. Prvý úsmev okolo 6. - 8. týždňa. Najobľúbenejšími spoločníkmi sú mama, oco, babička či dedko, ktorí dokážu vašej ratolesti vyčariť úsmev na tvári a dokonca ju aj rozosmiať, rozvíjať jej pohybové schopnosti a dávať základ pre budúci spoločenský a citový vývin.
4 - 6 mesiacovVäčšia sila v drieku a zmysel pre rovnováhu pomáhajú vášmu dieťaťu otočiť sa na brušku a neskôr aj sedieť. V tomto období si dieťa začína uvedomovať svoju odlišnosť od rodičov.Pchanie hračiek do úst považovalo Vaše dieťa v minulosti za jedinečný spôsob hry. Teraz prišla doba, keď začína zistovať ako hračky naozaj fungujú. Lopta sa dá zrazu gúľať, hrkálka vydáva zvuk a kockami sa tiež dá narobiť riadny rachot. Dieťa začína vydávať prvé zvuky a pazvuky od jednoduchých až po zložité s vysokými tónmi.Chceli by ste vedieť, čo si vaše dieťa myslí? Tak to pozorne počúvajte a sledujte. Práve v tomto období totiž začína prejavovať svoje city prostrednictvom mimiky tváre a zvukov. Dáva najavo hnev, spokojnosť, frustráciu aj nudu, rozpoznáva hlasy svojich pestúnov, takže čím viac sa s ním budete zhovárať, tým viac vás obdarí úmevmi.
7 - 9 mesiacovnozickyMobilita je heslom dňa. Vaše dieťa začína zvládať krížovú koordináciu končatín, čo ho vedie k plazeniu, lezeniu či "upaľovaniu" za vidinou maškrty na druhej strane miestnosti. Vaše dieťa je v tomto období ako sa hovorí "živé striebro".Stálosť objektov - poznanie, že ľudia a veci "nemiznú", iba sa presúvajú, nastáva práve v tomto čase. Vaše dieťa začína používať gestá. Ukáže na fľašuu a dostane ju, dvihne ručičky a vezmú ho do náručia.S poznaním o stalosti, prichádza aj strach z nezpoznaného. Dieťa sa môže v prítomnosti cudzieho človeka zamračiť, či rozkričať, ak zostane v miestnosti s cudzím človekom samo.
10 - 12 mesiacovZem volá: "Bábo, vitaj doma!" V tomto čase vaše skorobatoľa rozpoznáva veľa slov ako "dobrú noc" či "no, no" a dokáže poslúchnuť jednoduché povely. Pokúša sa o prvé slová ale najdôležitejšou zručnosťou je recipročná interakcia (ukáže na fľašu, povie "baba" a dostane ju).Prichádza čas "putovania". Dieťa sa vzpriami a začne chodiť pridržajúc sa nábytku. V období od 9. do 17 mesiaca stále väčšia istota zmení chodenie s oporou na chodenie bez nej. Dieťa začne sledovať váš pohľad, čo mu pomôže pri zvládaní rozprávania. Vy totiž pre neho pomenúvate veci, na ktoré sa spoločne pozeráte.Dieťa mimikou odmeňuje priazeň ľudí zo svojho okolia. Lúči sa pri odchode, zamáva, či pošle vzdušnú pusu. Zamávate hrkálkov a ono to po vás zopakuje. V tomto veku je opakovanie po druhých úzasnou zábavou. Treba ho podporovať, lebo zvyšuje dieťaťu sebavedomie a pomáha mu lepšie spoznávať svet navôkol.
13 - 18 mesiacovHeslom tejto životnej etapy je "pohyb". Začíname chodením. Väčšina detí dokáže pekne liezť už v 13. - 15. mesiaci a zlepšovanie pohybu rýchlo vedie k objavovaniu nových pohybových zručnosti. Ako je chôdza dozadu, chôdza po schodoch s pomocou, dvíhanie hračiek v zpriamenom pstoji, snahy o kopnutie do lopty či pohyb do rytmu.dieta vo vanicke
Vaše dieťa už dokáže riešiť problémy. Povedzme, že sa mu pri hre lopta zakotúľa pod stôl. Keďže dieťa už vie liezť, loptu si z pod stola dokáže vybrať tak, že vlezie pod stôl.
Dieťa začína odpozorovávať vzory správania. Ak mu prinesiete novú hračku a pritom sa usmievate, považuje to za povolenie hračku si vziať. Ak sa netvárite veselo, radšej si to rozmyslí. Tiež začina chápať jednoduchý humor z grimás v tvári alebo pri hre.

autor: M. P.



line

Diskusia


forum 06.08.2007: admin, Diskusia k článku "Magické míľniky "