startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Levanduľa - európske Tea Tree

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Levanduľa lekárska patrí v súčasnosti medzi najrozšírenejšie a najvšestrannejšie bylinky. Patrí do čeľade hluchavkovitých rastlín a jej najväčším pestovateľom je Anglicko, Francúzsko, Tasmánia a bývalé republiky Juhoslávie.
levandula_01_tsp101783738Anglickí farmári už po stáročia pri práci za horúceho letného dňa vkladali kvety levandule pod klobúk, aby sa chránili pred úpalom a bolesťou hlavy. Gazdinky využívali vrecká so sušenou levanduľou na osvieženie bielizne. Kvety levandule sa už počas prvej svetovej vojny používali na dezinfekciu a liečenie rán.

Aj dnes sa kvet i stonka levandule využíva na rôzne účely. Podľa najnovších zistení sa v stonke a kvetoch nachádza viac ako 150 účinných látok. Levanduľový olej sa cez pokožku vstrebáva veľmi rýchlo, takže v krvnom riečišti ho môžno zistiť už po piatich minútach po aplikácii.

Levanduľa je účinným prostriedkom proti úzkosti, depresii, psychickej únave, nespavosti, eliminuje ťažkosti s trávením, bolesti hlavy, kožné ťažkosti, zlepšuje imunitu, podporuje tvorbu bielych krviniek, likviduje baktérie, harmonizuje krvný tlak, ukľudňuje búšenie srdca.

Úzkosť a depresia

Levanduľový olej má ukľudňujúce pôsobenie na nervovú sústavu, používa sa pri depresii, hystérii, nervovom vypätí, podráždenosti. Uvoľňuje kŕčovité a stuhnuté svalstvo, ktoré je dôsledkom preťaženého organizmu, takže levanduľový olej je skvelým doplnkom masážnych emulzií. Posilňuje účinok iných upokojujúcich prostriedkov.

Nespavosť

Nedávna štúdia na univerzite v Lancasteri potvrdila, že používanie levanduľového oleja ako prostriedku na liečbu nespavosti je rovnako účinné ako syntetické lieky a tak sa levanduľové vankúše bežne ponúkajú ako alternatívny spôsob liečby pacientom v nemocniciach.

Rany, jazvy, popálenia

Hojivé vlastnosti oleja pri ošetrení rezných rán, odrenín, vriedkov a popálenín ľudia oceňujú už niekoľko storočí. Antiseptické (protizápalové) vlastnosti levanduľového oleja napomáhajú ošetrovaniu rán a zároveň urýchľujú ich hojenie. Pri jazvách má levanduľa sceľovací účinok.

levandula_02_tsp141097223Tráviace ťažkosti

Levanduľa bola nemeckou komisiou pre liečivá známou pod názvom „Commission E“ odporúčaná ako účinný prostriedok na liečenie tráviacich ťažkostí, keďže podporuje vylučovanie žlče a podporuje správnu reguláciu nervovej sústavy a spaľovanie tukov. Používa sa i na problémy v ústnej dutine a blahodárne pôsobí pri plynatosti a zápche.

Bolesti hlavy

Vmasírovaním levanduľového oleja do spánkov môžeme prispieť k uvoľneniu stuhnutého svalstva a tým odstrániť bolesti hlavy či migrény, ktoré môžu byť nervového, tráviaceho, alebo záťažového pôvodu. Je vhodná i pre epileptikov.

Dermatologické ťažkosti

Výborné ukľudňujúce účinky na pokožku sa osvedčili pri svrbení, dermatitíde, ekzémoch, akné a psoriáze. Levanduľový olej je účinným pomocníkom na zotavenie pokožky po akomkoľvek zápale a v období letných horúčav i pri úpale.

Tehotenstvo a pôrod

Počas tehotenstva môže byť levanduľa vítaným pomocníkom uvolňujúcim plynatosť a poruchy trávenia. Masáže levanduľovým olejom môžu výrazne prispieť k vymiznutiu jaziev po pôrode, alebo zhojeniu drobnejších poranení bradaviek v dôsledku dojčenia.

Levanduľové kúpele

Levanduľové kúpele alebo masáže môžu poskytnúť úľavu pri predmenštruačnom syndróme a pri menštruačných bolestiach, pri odstraňovaní následku pohlavných chorôb alebo rakoviny kŕčka maternice, analgeticky pôsobia i pri reumatizme a bolestiach kĺbov.

Dezinfekčný prostriedok a odpudzovač hmyzu

Vodou rozriedená levanduľová esencia môže poslúžiť ako dezinfekčný prostriedok na rôzne typy povrchov. Zároveň je účinným odpudzovačom hmyzu a nežiadúcich molí, ktoré sa z času načas objavia v každej domácnosti.

levandula_03_tsp200353543-001Protivník rakovinového bujnenia

Testy Národného inštitútu pre výskum rakoviny v USA lokalizovali v levanduľovej zmesi zložku známu ako perillyl alcohol. V doteraz vykonaných laboratórnych pokusoch sa levanduľa osvedčila ako účinný protivník rôznych typov rakovinového bujnenia v prsníkoch, pľúcach, pečeni, hrubom čreve aj podžalúdkovej žľaze.

Aplikácia levandule

Levanduľu možno aplikovať niekoľkými spôsobmi. Najbežnejšia je masáž levanduľovým olejom, ale dá sa aj inhalovať, pridávať do kúpeľa alebo riediť s vodou v rozprašovači. Levanduľová esencia je v základnej forme príliš koncentrovaná, preto by sa mala pred použitím riediť vodou, olivovým alebo jojobovým olejom. Suchou levanduľovou zmesou sa často plnia vrecúška alebo vankúše.

Levanduľová zmes, či už suchá alebo ako esencia, by sa mala skladovať na suchom a tmavom mieste. Levanduľa je často označovaná ako európske Tea Tree a preto by ako univerzálny liek nemala chýbať v žiadnej domácnosti.

spracoval: M. P.line

Diskusia


forum 03.12.2007: admin, Diskusia k článku "Levanduľa - európske Tea Tree"
rightend