startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Letné zručnosti - II. časť

line

nápady a aktivity
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Deti sú vďačnými spoločníkmi letných dní. Rady sa nechávajú nosiť na rukách, alebo voziť v kočíku a aj tá najmenšia kaluž vody im dokáže priniesť hodiny netušenej blaženosti. Je viac ako pravdepodobné, že vaša ratolesť bude pripravená užiť si aj náročnejších letných chvíľ.

Vyfukovanie bublinVyfukovanie mydlových bublín

Aj keď sa to na prvý pohľad možno nezdá, vyfúknutie sústredeného prúdu vzduchu cez krúžok potiahnutý tenkou mydlovou blanou nie je až také jednoduché. Aj keď sa dieťaťu podarí našpúliť pery a vyfúknuť vzduch potrebnou silou, bublinu sa mu obyčajne nepodarí vyfúknuť skôr ako po dosiahnutí tretieho roku veku.

Väčšina v obchode predávaných bublifukov na prvé pokusy s bublinami postačí, ale to vám nemôže zabrániť v tom, aby ste si pripravili vlastný roztok. Odborníci na kúzla s bublinami odporúčajú použiť ako základ kvalitnej domácej zmesi destilovanú vodu. Jar s borovicovou, jahodovou alebo citrusovou vôňou a 85% glycerol. Zmes je dobré nechať cez noc odležať v uzatvorenej nádobe. Ako palička na vytváranie bublín môže poslúžiť aj bedmintonová raketa bez výpletu alebo praker.

Kotrmelec vzad

Kotrmelce a premety sa najlepšie precvičujú pod šírym nebom na zelenej tráve a neodmysliteľne patria k zážitkom ranného detstva.

Tip: začnite jednoduchým otočením zboka na bok. „Váľanie sudov“ môžete nacvičovať súbežne s dieťaťom, držiac sa spoločne za ruky. Gúľajte sa najprv na rovine a neskôr aj na naklonenej ploche. Neskôr môžete skúsiť dať dieťaťu pod krk loptu, aby hlava zostala rovno a s jednou rukou položenou na hlave a druhou na chrbte dieťaťa mu pomôžte urobiť jeho prvý premet vpred vo vzpriamenej polohe.

Prvý samostatný obrat v ľahu dokáže dieťa urobiť už po dovŕšení prvého roka života. Prvý samostatný vzpriamený premet s pomocou môžete očakávať v 3. - 4. roku života.

dieta s babikouChytanie lopty

Väčšina detí mladších ako 5 rokov v chytaní lopty príliš nevyniká a niet sa čomu čudovať, veď v tomto veku sa ešte len učia skoordinovať ruku a oko. S hádzaním lopty je preto potrebné začať zblízka. Lopta by sa nemala odrážať, pretože by sa ľahko mohla stať príčinou úrazu a to určite nechcete.

Nič sa nestane, ak pre prvé pokusy s chytaním použijete aj plyšovú hračku. Ľahko sa chytá a neublíži nosu ani hlavičke.

Prvé samostatné hodenie loptičkou či hračkou dieťa zvládne už po dovŕšení prvého roku života. Po druhých narodeninách nasledujú prvé nesmelé pokusy o chytenie letiaceho predmetu a s dokonalým zvládnutím chytania predmetu môžete počítať v 5. - 6. roku života.

Hra je pre dieťa neodmysliteľnou súčasťou jeho vývojového procesu. Nielenže prispieva k zdokonaľovaniu fyzických zručností dieťaťa, ale predovšetkým vytvára priestor pre posilnenie rodičovského puta a prežívanie neopakovateľných zážitkov.

autor: M. P.line

Diskusia


forum 10.07.2007: admin, Diskusia k článku "Letné zručnosti - II. časť"
rightend