startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Lepší spánok počas tehotenstva

line

bábätká
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Problémy s nespavosťou sú prirodzenou súčasťou tehotenstva. Príčinou nespavostí sú obyčajne hormonálne zmeny v organizme doprevádzané často zveličenými obavami budúcej mamičky. S pokračujúcim tehotenstvom je pre ňu ťažšie nájsť si pohodlnú polohu.
spanokHlavu hore, niekoľko jednoduchých zásad vám prinesie potrebný odpočinok pre telo aj pre dušu:
  1. Počas dňa prijímajte veľa tekutín, ale aspoň hodinu pred spaním už nič nepite. Obmedzíte tak nočné návštevy tej malej miestnosti, kde aj kráľ chodí pešo.
  2. Pohybujte sa. Pravidelný pohyb a cvičenie pomáhajú nielen dobrej fyzickej kondícii ale zlepšujú aj krvný obeh a pomáhajú tak znižovať pravdepodobnosť svalových kŕčov počas noci.
  3. Odstráňte zo svojho života napätie a pocity úzkosti. Ak sa budete stále niečím trápiť, nepomôže vám to. V prípade potreby vyhľadajte odbornú psychologickú pomoc. Niekedy postačí, ak si nájdete trpezlivého a ochotného poslucháča.
  4. Vytvorte si pravidelný denný režim, pomôže vám to uvoľniť sa a večer sa vám bude lepšie zaspávať. Pred spaním si skúste vypiť šálku teplého mlieka s medom alebo vhodného bylinkového čaju. Dajte si teplú sprchu, alebo si prečítajte kapitolu z obľúbenej knihy.
  5. Nájdite si vhodnú spánkovú polohu. V treťom trimestri je to poloha na ľavom boku, čím podporíte správne prekrvovanie nielen pre seba ale aj pre svoje bábätko. Vyhýbajte sa ležaniu na chrbte.
  6. Páleniu záhy môžete predísť tak, že si neľahnete skôr ako hodinu až dve po hlavnom jedle. V noci spite hlavou vysoko podloženou vankúšmi. Vyhýbajte sa korenistým, kyslím a vyprážaným jedlám.
  7. Doprajte si počas dňa krátky odpočinok. Ak nemôžete počas dňa dobre spať, máte plné právo dopĺňať spánkový deficit počas dňa. Stačí hoci aj polhodina denne na tichom a útulnom mieste.
  8. Starajte sa o svoje telo. Používanie tehotenských vankúšov a podušiek nie je žiadna hanba. Niekedy pomôže ak si jedným vankúšom podložíte kolená a iným brucho.
  9. Sledujte svoje stravovacie návyky. Vylúčte zo svojej stravy kofeín a alkohol, ten je tiež jednou z príčin nespavosti. Ak máte problémy s nutkaním na zvracanie, skúste počas dňa zjesť niekoľko slaných krekrov. Dbajte na vyváženú stravu, nejde pri tom len o vaše zdravie ale samozrejme aj o zdravie vášho dieťaťa. Tým však čiastočne dokážete predchádzať aj výkyvom nálady.
  10. Ak nič nezaberie, vyhľadajte odobranú lekársku pomoc. Počas tehotenstva potrebujete dobrý spánok viac ako kedykoľvek predtým.

autor: M. P.line

Diskusia


forum 07.02.2007: admin, Diskusia k článku "Lepší spánok počas tehotenstva"
rightend