startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Kvalitná strava pre kvalitné mlieko

line

dojčenie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Na tvorbu a dostatočné množstvo mlieka potrebuje dojčiaca matka rovnako kvalitnú stravu ako počas tehotenstva. Nedostatky v stravovaní sa nemusia prejaviť na obsahu živín v materskom mlieku, môžu mať však vplyv na to, že sa ho bude vytvárať menej.
dojcenieNesprávna výživa sa odrazí na matkinom zdraví. Ak totiž telo nedostáva dostatok živín na správne zloženie mlieka zvonku, začne čerpať z matkiných zásob. Dojčiacim matkám sa preto odporúča podstatne zvýšiť denný príjem vitamínov a minerálov. Žena, ktorá nedojčí, potrebuje denne asi 700 mg vápnika. Aby dojčiaca matka zabezpečila zdravý vývin kostí a zubov dieťaťa a zároveň si zachovala vlastné zásoby vápnika, mala by denne prijať 1250 mg vápnika. To zodpovedá zhruba 1,2 litru mlieka.

Zvýšenú potrebu vitamínov, minerálnych látok, bielkovín a energie je najlepšie pokryť stravou bohatou na čerstvé ovocie a zeleninu, mliečne výrobky, olejnaté ryby, chudé mäso, strukoviny, orechy a celozrnné potraviny, napríklad celozrnné pečivo a nelúpanú ryžu.

Dojčiaca matka vytvára v prvých mesiacoch asi 500 ml mlieka denne, neskôr až 800 ml, preto by mala piť dostatočné množstvo tekutín. Odporúča sa asi 2 - 3 litre denne, najlepšie vody, mlieka a riedených ovocných štiav. Všetko, čo dojčiaca matka je a pije, ovplyvňuje kvalitu materského mlieka.

POZOR na zvýšenú konzumáciu alkoholu. Ten sa do mlieka dostáva. Dieťa býva ospalé a zle pije. Príležitostný pohárik však matke zlepší náladu a dieťaťu neublíži. V mlieku sa môže prejaviť i kofeín z čaju, kávy či koly. Deti sú po ňom nervózne, podráždené a nespia pravidelne. Okrem toho kofeín pôsobí močopudne a dehydruje matkin organizmus v čase, keď potrebuje veľa tekutín na tvorbu mlieka. Materským mliekom sa k dieťaťu dostáva i väčšina drog, vrátane nikotínu, preto by dojčiaca matka nemala fajčiť, užívať drogy a bez súhlasu lekára ani lieky.

spracovala: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 31.12.2013: IvicaK8, re: Diskusia k článku
forum 04.08.2008: admin, Diskusia k článku "Kvalitná strava pre kvalitné mlieko"
rightend