startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Naordinovali vášmu dieťaťu kúpeľnú starostlivosť?

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Zdravie je to, čo si ceníme najviac. Niekedy však zdravie neslúži tak, ako by sme chceli. Jedným z možných riešení pri dlhodobo trvajúcich zdravotných problémoch, je kúpeľná liečba, ktorú vám môže naordinovať lekár na základe vašej diagnózy.
deti v zupanochOdporúčali vám, teda vášmu dieťatku, kúpeľnú liečbu a vy neviete čo s tým. Ošetrujúci lekár zvážil, že by bolo vhodné túto liečbu podstúpiť, pretože je možné, že by priniesla požadovaný účinok a zlepšenie zdravotného stavu vášho dieťatka. Keďže ste vyskúšali možné i nemožné, zvažujete či nevyskúšať predsa len i túto alternatívu, teda možnosť kúpeľnej liečby. Ak ste túto možnosť ešte nevyskúšali, nemáte žiadne skúsenosti či informácie týkajúce sa pobytu detí v kúpeľných zariadeniach nechajte si poradiť.

Ako je to v skutočnosti s poskytovaním kúpeľnej liečby

Kúpeľná liečba patrí medzi zdravotnú starostlivosť, na ktorú máme nárok zo zákona. Či tento nárok vznikol, rozhodne na základe zdravotného stavu ošetrujúci lekár. Návrh na kúpeľnú liečbu predkladá zdravotnej poisťovni. Návrh musí byť vyplnený správne, obsahovať popis ochorenia, na ktoré je kúpeľná starostlivosť navrhnutá a údaje o aktuálnej liečbe tohto ochorenia.

Pre ktoré kúpele sa rozhodnúť

Kúpele sa špecializujú na liečbu konkrétnych diagnóz. Najvhodnejšie kúpele vám odporúči lekár, na základe vašej diagnózy (Pozor! I v tomto je podstatné, akú poisťovňu máte, teda akú výšku vám ako poistencovi hradí). Na Slovensku je 28 kúpeľných domov, ktoré sa špecializujú na jednotlivé druhy diagnóz:
 • kúpele pre nervové choroby
 • kúpele pre choroby porúch látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou
 • kúpele pre choroby obehového ústrojenstva
 • kúpele pre choroby tráviaceho ústrojenstva
 • kúpele pre choroby z povolania
 • kúpele pre kožné choroby
 • kúpele pre choroby obličiek a močových ciest
 • kúpele pre duševné choroby
 • kúpele pre choroby pohybového ústrojenstva
 • kúpele pre choroby dýchacích ciest
 • kúpele pre ženské choroby
 • kúpele pre onkologické ochorenia

Výška úhrady kúpeľnej starostlivosti

Výška poplatkov za kúpeľnú starostlivosť sa odvíja od poisťovne, ktorej ste poistencom. Zmluvné podmienky jednotlivých poisťovní sú dohodnuté s jednotlivými kúpeľnými domami, ktoré kúpeľnú liečbu prevádzkujú. Od poplatku sú zvyčajne oslobodení:
 • masazdeti do troch rokov veku
 • nositelia najmenej striebornej Janského plakety
 • osoby v hmotnej núdzi, ktoré sa preukážu rozhodnutím úradu práce, sociálnych vecí a rodiny o dávke v hmotnej núdzi a príspevkoch k dávke v hmotnej núdzi, platia len prvé tri dni pobytu, od štvrtého už neplatia
O výške úhrady poskytovanej ako sprievodcovi sa informujte vo vašej príslušnej poisťovni. A nezabudnite: ako matka máte nárok byť so svojim dieťaťom!

Ak je kúpeľná starostlivosť navrhnutá dieťaťu

Ak je dieťaťu navrhnutá kúpeľná liečba, je najideálnejšie, ak na liečbu nastúpite spolu s ním. Dieťa do štyroch rokov by v žiadnom prípade nemalo ísť samo. I keď sa môže zdať, že je nebojácne a ľahko prispôsobivé, počas liečby potrebuje psychickú pohodu, ktorú mu nezabezpečí nik iný ako matka, alebo iný rodinný príslušník.

Ak ste sa pre kúpeľnú liečbu rozhodli, nezabudnite si pribaliť všetky potrebné podklady, správy určené ošetrujúcim lekárom, veci potrebné vám i vašmu dieťatku a v neposlednom rade i riadnu dávku trpezlivosti. Sme predsa na Slovensku a ako vieme: „nič nie je ideálne“.

spracovala: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 06.11.2008: admin, Diskusia k článku "Naordinovali vášmu dieťaťu kúpeľnú starostlivosť?"
rightend