startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Ktoré črty odovzdáme svojim deťom?

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Veľa budúcich rodičov by chcelo vedieť, ktoré zo svojich čŕt, či už fyzických alebo povahových, odovzdajú svojim potomkom. Aj keď jednoznačná odpoveď na túto otázku neexistuje, mnoho dokáže napovedať moderná genetika. Pozrime sa na niektoré zvedavé otázky budúcich mamičiek.

modre oci_tsp92117803Farba očí

Ja a môj manžel máme hnedé oči. Znamená to, že aj naše deti budú mať tmavo zafarbené zreničky?

Vôbec nie. Rodičia s hnedými zreničkami môžu počať modrooké dieťa. A platí to aj opačne - modrookým rodičom sa môže narodiť dieťa s tmavými zreničkami, aj keď táto možnosť je menej obvyklá. Na zafarbenie zreničiek má vplyv veľa génov. Celý proces sa podobá deťom, ktoré kreslia farebnými kriedami na tabuľu. Dievčatko si povie: „Dnes namaľujem modrú oblohu.” Do toho príde iné dieťa a pridá do modrej oblohy žlté slniečko. Nejde pritom ani tak o silu génov ale o ich početnosť v tej správnej chvíli a na správnom mieste.

Farba vlasov

Blonďavé vlasy môjho manžela blednú v porovnaní s mojou ohnivočervenou hrivou. Zdedí moja dcéra alebo syn dominantnejšiu farbu vlasov?

Nedá sa to povedať s určitosťou, ale ak sa v rodine Vášho manžela už objavil nejaký „ryšiačik“, máte reálnu šancu, že aj do vašej rodiny pribudne ďalší. Inak výnimočná koruna krásy zostane len Vám. Len asi 1 - 2 percentá ľudí s ryšavými vlasmi a bledou, pehami posiatou pokožkou, prenesú svoje genetické obdarovanie na svoje deti. Vo väčšine prípadoch ryšavosť drieme skrytá po celé generácie, aby nakoniec prekvapila dvoch plavovlasých alebo tmavovlasých rodičov.

Fyzické črty

Ako malá som iným deťom závidela roztomilé jamky na lícach. Existuje šanca, že by ich mohli mať moje deti?

Je to možné, ak sa v rodine Vášho partnera nájde niekto s preliačeným úsmevom. Lícne jamky sú dominantným rysom, takže na prenos génu postačí jeden z rodíčov. Podobne môžeme svojmu dieťaťu odovzdať pehy, rozdelenú bradu, cestičku vo vlasoch, vdovskú šticu, ohybný jazyk alebo chlpaté ušné lalôčky.

detsky smiech_01Výška

Môže vysoký rodič a nízky rodič priviezť na svet stredne vysoké dieťa?

Vo všeobecnosti môžeme odpovedať kladne. V zásade platí, že dievčatá bývajú približne o 5 cm nižšie ako je priemerná výška ich rodičov, chlapci sú naopak o 5 cm vyšší. Nie je žiadnym prekvapením, ak dvaja vysokí rodičia majú vysoké deti a dvaja nízki rodičia deti nízkej postavy. Výnimka však často potvrdzuje pravidlo. Výška postavy je polygenetický rys to znamená, že má na ňu vplyv viacero génov a výraznú úlohu zohráva aj neskorší vplyv prostredia, akým je napríklad podvýživa, ktorá môže obmedziť prirodzený rast dieťaťa. Dvaja priemerne vysokí rodičia môžu mať syna „basketbalistu“ rovnako ako „záhradného trpaslíka“.

Váha

Ja a môj partner celý život bojujeme s nadváhou. Budú aj naše deti trpieť nadváhou a pridruženými zdravotnými problémami?

Náklonnosť k naberaniu váhy môže mať genetický základ. Nadváha je viacfaktorová črta, ktorú rodičia prirodzene odovzdávajú svojim deťom. Napriek tomu môžu tento svoj handicap vyvážiť správnou životosprávou a dostatkom pohybu. V tomto smere by mu mali ísť príkladom predovšetkým rodičia.

Špeciálne nadania

Zdá sa mi, že inteligentní rodičia majú inteligentné deti a športovci zase vychovavajú športovcov.

Je pravda, že niektoré rodiny majú prirodzený sklon k inteligencii. Ani rodičom však inteligencia sama z neba nespadla. Museli svoje nadanie cieľavedome a usilovne rozvíjať a podobne je to potrebné aj u dieťaťa. Treba sa s ním veľa rozprávať, čítať mu, viesť ho k láske k učeniu a spoznávaniu novych vecí.

Podobne je to aj s nadaním k hudbe – dokonalý sluch vášmu dieťaťu síce odovzdajú gény, ale s jeho rozvíjaním sa musí začať už od útleho detsva, ideálne už pred dovŕšením siedmeho roku života. Vytvorenie tých správných nervových dráh v mozgu už v ranom detstve pomôže prirodzenú schopnosť správne rozvinúť, aby nedriemala nevyužitá. Hodiny hudby nie sú premárnenou šancou ani pre priemerme nadaného jedinca. Paganini z neho s najväčšou pravdepodobnosťou nebude.

spracoval: M. P.line

Diskusia


forum 14.11.2008: admin, Diskusia k článku "Ktoré črty odovzdáme svojim deťom?"
rightend