startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Krvácanie z nosa

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Na hodine prírodovedy zacíti školák ako mu čosi tečie z nosa. Žeby sa ho v tento horúci letný deň chytalo prechladnutie? Prvý pohľad na prsty nášho školáka trochu vydesí. Krv? Kde sa len vzala, snáď si to nikto nestačil všimnúť... ale čo robiť aby sa krvácanie čím skôr zastavilo?
krvacanie z nosa_tsp57307198Aj keď väčšina podobných prípadov nepredstavuje pre vaše dieťa vážne zdravotné riziko, dieťa má v prvej chvíli pocit, že sa mu z nosa pustil červený vodopád a to veru nie je príjemný zážitok.

Niekoľko účinných spôsobov ako zastaviť krvácanie z nosa:
  • Priložením mokrej vreckovky, alebo navlhčeného papierového obrúska
  • Udržaním hlavy vo vyššej polohe ako zvyšok tela
  • Sklonením hlavy, stláčajúc krvácajúci nos tesne pod kosťou po dobu 20 minút.
  • Vhodné je i použite studeného obkladu doplneného o kúsok vaty na vystlanie vrchnej pery. Prispieva to k rýchlemu zastaveniu krvácania.
Pri krvácaní z nosa by si dieťa nemalo fúkať nos, ani zakláňať hlavu dozadu, hoci sa zaklonenie hlavy bežne uvádza ako jedna z možností na zastavenie krvácania. Môže sa stať, že krv natečie dieťaťu do hrdla a môže spôsobiť podráždenie a napínanie na zvracanie.

Ďalšou príčinou krvácania z nosa môžu byť alergie, ktoré sa dajú liečiť antihistaminikami (látky pôsobiace proti alergii) alebo dekongestantmi(látky odstraňujúce upchatie nosa). Ich nepríjemným vedľajším účinkom je vysušovanie nosnej sliznice a prepážky, čo môže tiež prispieť k častému krvácaniu z nosa.

Ak sa krvácanie nepodarí zastaviť ani na druhý pokus, je dobré vyhľadať lekársku pomoc. 24 hodín po zastavení krvácania z nosa sa neodporúča dvíhať ťažké bremená alebo vykonávať namáhavé posilňovacie cvičenia, ktoré by mohli krvácanie znovu spustiť.

Najbežnejšou formou krvácania z nosa je vonkajšie krvácanie, ktoré obyčajne vyvoláva porušenie vlásočníc, drobných žiliek, ktoré prechádzajú nosom a sú tak zdrojom vonkajšieho krvácania.

Druhým typom krvácania z nosa je takzvané vnútorné krvácanie z najhlbších častí nosa, kedy krv steká po vnútornej strane hrdla. Toto krvácanie sa málokedy týka detí, alebo mladistvých.

Stretnúť sa s ním môžeme najmä u starších ľudí, ktorí trpia vysokým krvným tlakom alebo majú hlboké nosno-ušno-krčné zranenia.

Najbežnejšou príčinou vonkajšieho krvácania býva suchý vzduch, ktorý vysušuje nosné membrány a prispieva tak k tvorbe chrást, ktoré začnú svrbieť a nútia postihnutého, aby sa špáral v nose a zasiahol nič netušiacu vlásočnicu. Rovnako účinkuje aj nachladnutie, ktoré tiež dráždi výstelku nosa a môže spustiť krvácanie.

Keď si dieťa pri prechladnutí alebo chrípke fúka nos, nemalo by to robiť na silu. Na zjemnenie suchej alebo popraskanej pokožky môžete použiť trochu detskej kozmetickej vazelíny vhodnej aj ako prevencia proti omrzlinám.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 27.07.2007: admin, Diskusia k článku "Krvácanie z nosa"
rightend