startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Kŕmenie z dojčenskej fľaše

line

poradna - výživa
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Odborníci na výživu najmenších sa vzácne zhodujú v tom, že materinské mlieko je pre nich tou najlepšou výživou. Ak sa však z ľubovoľných dôvodov rozhodnete nahradiť ho umelou výživou, je dobré vedieť, že umelá dojčenská strava z dostatočným obsahom železa poskytne Vášmu potomkovi dostatok výživy pre celý prvý rok života.

krmenie_01_tsp81266440Začíname

Dieťa by sa malo kŕmiť každé 3 - 4 hodiny. Ak si dieťa po kŕmení rado dlhšie pospí a prišiel čas na ďalšiu dávku, treba ho citlivo prebudiť. V priebehu 24 hodín by malo byť dieťa nakŕmené 6 - 8 krát.

Buďte trpezliví

Nič sa nestane ak dieťa v prvých dňoch príjme len polovičné množstvo výživy. Postupne si samo začne "pýtať" viac. Do konca prvého týždňa by malo skonzumovať pri každom kŕmení 30 - 90 ml výživy.

Vytvárame rodinné puto

Čas kŕmenia by mal byť príjemnou dobou pre matku aj dieťa. Úzky kontakt a príjemné prihováranie sa dieťaťu počas kŕmenia napomáha vytvoreniu silného rodičovského puta.

Ako pripraviť dojčenskú výživu

V obchodoch už dnes môžeme kúpiť tieto druhy dojčenskej výživy - instantnú, koncentrovanú, tekutú alebo sušenú. K najlacnejším patrí posledne menovaný druh.

Pred prípravou detskej výživy by ste si mali dôkladne umyť ruky rovnako ako aj všetky fľaše a pomôcky k prípravám.

Sterilizácia – veľa odborníkov na detskú výživu ju odporúča prvé tri mesiace. Nádoby a príslušenstvo sterilizujeme tak, že ich na 5 minút úplne ponoríme do vody a pod pokrievkou necháme prevariť a sterilnými kliešťami vyberieme. Starším deťom stačí fľaše len dôkladne umyť v horúcej saponátovej vode.

priprava mliekaPríprava výživy – jednotlivé dávky si môžete pripraviť samostatne alebo naraz pre 24 hodinový cyklus. Voda na prípravu kojeneckej výživy by mala aspoň 5 minúť vrieť a potom postupne ochladnúť. Na krabici s výživou obyčajne nájdete presný návod aké množstvo zmesi treba použiť na prípravu výživy pre deti v určitom veku, ktorý sa oplatí presne dodržať.

Skladovanie – väčšie množstvo vpred pripravenej výživy môžete ihneď po príprave odložiť v chladničke až na 24 hodín. Ak dieťa nezje celú dávku naraz, to čo vo fľaške zostane, môžete zjesť za neho alebo vyliať do dresu. Nedojedená výživa by nemala zostať v izbovej teplote dlhšie ako hodinu.

Rozsah kŕmenia a množstvo dojčenskej výživy:

0 - 3 mesiace4 - 6 mesiacov7 - 9 mesiacov10 - 12 mesiacov
Pri narodení: 6 - 10 kŕmení
60 - 120 ml

2 - 3 mesiace:
5 - 6 kŕmení 120 - 180 ml
5 - 6 kŕmení
150 - 180 ml
4 - 5 kŕmení
180 - 200 ml
3 - 4 kŕmení
200 - 240 ml

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 17.01.2009: Bobakman, re: Diskusia k článku
forum 17.01.2009: Bobakman, re: Diskusia k článku
forum 22.09.2006: admin, Diskusia k článku "Kŕmenie z dojčenskej fľaše"
rightend