startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Kedy sa narodí moje dieťatko?

line

tehotenstvo a pôrod
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Určenie dátumu príchodu vášho dieťatka na svet nemusí byť až také zložité ani pre vás. Ale ako sa vyznať v labyrinte dní, ktoré vás čakajú do pôrodu. V dnešno článku vám prinášame zopár tipov ako približný termín pôrodu určiť.
U gynekologaNaprv poďme nazrieť do histórie určovania dátumu pôrodu.

Dr. Naegele, okolo roku 1850 určil, že priemerná dĺžka tehotenstva bola zhruba 266 dní od počatia. Predpokladal, že priemerná žena má menštruačný cyklus, ktorý trvá 28 dní, a že ovulácia nastáva v 14. deň jej cyklu. Dr. Naegele použil tieto dáta a vytvoril matematický vzorec na určenie dátumu pôrodu:

((prvý deň vášho posledného menštruačného cyklu + 7 dní) - 3 mesiace) = očakávaný čas pôrodu

((1. január 2007 + 7 dní) - 3 mesiace) = 8. október 2007

No Dr. Naegele pri kalkulácii nepočítal s niektorými faktormi, napríklad: nie každá žena ovuluje v 14. deň. Ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú určenie dátumu pôrodu sú napr.: etnikum, prenatálna starostlivosť, lepšia výživa atď.

Aj dnes sa používajú zásady Dr. Naegelea k určeniu očakáveného dátumu pôrodu. Dnes už existujú oveľa lepšie podmienky pre budúce mamičky a lepšia starostlivosť o ne. V súčasnosti môžu spoznať aj rizikové faktory, ktoré môžu priebeh tehotenstva ovplyvniť.

Jedna štúdia ukázala, že pri kaukazských prvorodičkách potrebujeme k dopracovanému výsledku podľa Dr. Naegelea pridať ešte 15 dní a 10 dní pri kaukazských mamičkách pri ďalšom tehotenstve. U afrických, amerických a ázijských žien je tendencia mať kratšie tehotenstvo.

V súčasnosti sa už používa ultrazvuk, ktorý predstavuje najefektívnejší spôsob určenia dátumu pôrodu, ale ak sa ultrazvuk nerobí v prvej polovici tehotenstva (o čom však pochybujeme, tento spôsob stráca zmysel.

Väčšina odborníkov zastáva názor, že k určeniu dátumu existuje viacero spôsobov. Medzi ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú dátum pôrodu patria:
  • kopanie (prvorodičky často cítia pohyb dieťaťa),
  • tlkot srdiečka rozoznaný cez stetoskop,
  • veľkosť plodu.
Nezabudnite, že stanovenie dátumu pôrodu je len odhad príchodu vášho dieťatka na svet. Ten správny dátum môže byť niekedy medzi dvoma týždňami pred určeným dátumom alebo týždeň po určenom dátume.

Nezáleží na tom ako často sa vás susedia, okoloidúci alebo iné mamičky pýtajú, kedy príde to vaše bábo na svet. Jediný, kto vie presný dátum narodenia, je len a len dieťatko.


line

Diskusia


forum 13.02.2007: admin, Diskusia k článku "Kedy sa narodí moje dieťatko?"
rightend