startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Keď sa prerezávajú prvé zúbky

line

batoľatá
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Neexistuje žiadny presný čas, kedy sa dieťaťu začnú prerezávať zúbky, ani ako dlho celý proces potrvá. Pre niektoré deti sú prvé zúbky otázkou "jedinej noci", iným tento vývojový krok prináša veľa bezsenných nocí. Niekedy je prerezávanie zúbkov viditeľné už niekoľko týždňov vopred, inokedy sa nový zúbok objaví bez varovania.
prve zubkyŽiadny zdravotný problém neprebehol tak búrlivou diskusiou. V priebehu minulého storočia bolo prerezávanie zúbkov považované za jednu z hlavných príčin úmrtia v detstve, zdroj rôznych záchvatov či paralýzy. Na prelome storočí sa karta obrátila a z prerezávania zúbkov sa v očiach lekárov stalo úplné neviniatko, ktoré nevyvoláva vôbec žiadnu bolesť ani nespavosť.

Napriek tomu lekári nepopierajú, že rast prvých zúbkov môže byť veľmi bolestivý proces, aj keď sa nedá prakticky overiť, nakoľko „malí trpitelia“ ešte nevedia hovoriť. Nevieme kedy táto bolesť končí a kedy začína a tak sa môžeme spoliehať len na pozorovanie.

Ústa vo všeobecnosti poskytujú deťom veľa pocitových zážitkov: kŕmenie či už z fľaše alebo prsníka, cmúľanie cumlíka alebo hoci vlastného prsta neskôr nahradí hryzenie do hračiek a rôznych iných predmetov.

Keď sa detské ústa stanú naopak zdrojom bolesti, je to pre deti naozaj ťažké obdobie. Ak ste niekedy mali herpes či opar z vnútornej strany úst, určite si pamätáte aké to bolo nepríjemné. Často je to práve prvý zúbok, ktorý spôsobuje najviac bolesti a nájdu sa aj prípady, kedy sa von tlačí viacero zubov naraz.

Pri bolesti z rastúcich zúbkov si deti zvyknú strkať ruku do úst a snažia sa tak aspoň trochu uľaviť tlaku na ďasná. Masírovanie ďasien má ale lepší efekt, keď ho vykonáva niekto iný. V tomto konkrétnom prípade ide o jemné masírovanie ďasien prstom. Prvé pokusy môžu byť nepríjemné, ale dieťa si rýchlo zvykne.

Rovnako môže pomôcť, ak dieťaťu ponúknete niečo príjemné na žutie. Vhodnou voľbou je vlhký froté uterák či kúpacia žinka, ktoré patria medzi obľúbené „relaxanty“. Nájdu sa však aj deti, čo dajú prednosť tvrdším predmetom ako je zubná kefka alebo gumený krúžok.

Keď aj napriek tomu neprichádza úľava, môžete vyskúšať homeopatické tabletky alebo špeciálny gél, vyvinutý práve pre tieto prípady. Gél však môže zanechať aj nepríjemnú chuť v ústach a jeho efekt je len krátkodobý.

Nakoniec bude však aj táto nepríjemná bolesť vyvážená blaženým pocitom z prvého skutočného jedla a množstva sladkých pochúťok, medzi ktorými určite nebude chýbať prvá narodeninová torta.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 08.12.2006: admin, Diskusia k článku "Keď sa prerezávajú prvé zúbky"
rightend