startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Keď je dieťa na svete - I. časť

line

bábätká
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Ako vyzerá novorodeniatko, keď ho matka po pôrode prvýkrát uvidí? Je šťastná a vďačná, že je živé a zdravé, že kričí a má sa k svetu. A v týchto zmiešaných pocitoch sa jej zdá, že dieťa je prekrásne. Má veľké oči, maličký noštek, rozkošné ušká a drobné pršteky.
detska ciapockaMáloktorá matka je natoľko kritická, aby zbadala, že dieťa krásou neoplýva. Ak aj zbadá, iste dúfa, že až narastie, bude pekné. Zatiaľ čo má takéto myšlienky, pôrodník a sestra zisťujú, či je dieťa v poriadku. Kontrola zistila: dieťa meria 51 cm, váži 3550 g, dýcha 25-krát za minútu, srdce bije 125-krát za minútu, nechty prekrývajú konce prstov, semeníky u chlapcov sú zostúpené a u dievčat veľké pysky ohabia prekrývajú malé, pupček vystupuje v prostriedku pomerne veľkého bruška. Takže je všetko v poriadku, dieťa je donosené a podľa všetkých príznakov zdravé.

Ako teda naozaj vyzerá?

Každé dieťa je iné. Váha dieťaťa závisí od viacerých činiteľov - od dedičných vlastností otca a matky, od výživy matky, od pohlavia dieťaťa (dievčatká vážia menej), od dĺžky tehotenstva, atď.

Váha kolíše od 2 900 g do 4 600 g. Priemerná váha chlapcov je 3553 g, dievčat 3483 g. Aj dĺžka dieťaťa býva rozdielna. V dnešných časoch sa rodia dlhšie deti, chlapci majú priemerne 51,26 cm, dievčatá 50,45 cm. Preto neporovnávajte a nebuďte nespokojní, ak vaše dieťa neváži a nemeria toľko ako susedkino.

Vývoj

Rýchlosť vývoja je u každého novorodenca iná. Jedno dieťa sa vyvíja rýchlejšie, iné pomalšie a aj samotný vývoj každého dieťatka je rôzny. Rozdielný je i vývoj dievčat a chlapcov. Dievčatá sa vyvíjajú v predškolskom veku o niečo rýchlejšie, ale v školskom veku sa vývoj vyrovnáva. Pri dospievaní však dievčatá znovu predbiehajú chlapcov a až na konci dospievania sa tento nepomer vyrovnáva.

Pôrod je trvalý zážitok nielen pre matku, ale i pre dieťa. Na novorodenca pôsobí celková zmena po pôrode. Dieťa v maternici nedýchalo, pretože potrebný kyslík dostávalo z krvi matky. Teraz sa po prvýkrát otvárajú pľúca a dieťa začína dýchať. Ani teplotu si plod v maternici nemusel nadobúdať. Teraz si však musí sám pomocou termoregulačného centra v mozgu regulovať telesnú teplotu krvným obehom. Napokon aj spôsob výživy sa mení a to veľmi podstatne.

Vývoj jednotlivých častí organizmu

Novorodenec ešte nemá hotovú kostru i keď jej základy sa vytvorili už v tzv. embryonálnom živote. Napr. stehenná kosť začína kostnatieť už v druhom mesiaci, ale úplne skostnatie až v 20. roku života. Lebečné kosti sú síce v prostriedku skostnatené, ale majú možnosť rásť. Na temeni dieťaťa môžeme nahmatať mäkké miestečko, tzv. lupienok, fontanelu, kde je voľný trojuholník medzi kosťami temennými a záhlavnými. Tento priestor sa uzaviera až v 18. mesiaci veku dieťaťa. Kostnatenie však trvá dlho.

plac novorodencaDieťa prichádza na svet už s celkom vyvinutým svalstvom. Dokonca už v piatom mesiaci tehotnosti je väčšina svalov schopná sťahovať sa. Potvrdia to i tehotné ženy, keď pre prudké pohyby dieťaťa nemôžu napríklad v noci spať. Počas života sa svalsto, pokiaľ ide o množstvo svalových vláken, len málo zväčšuje, pravda vlákna sa predlžujú a silnejú. Novorodenec má však len malú výkonnosť, pretože nervy, ktoré ovládajú svalstvo, nie sú pri narodení dieťaťa ešte celkom vyvinuté. Pohyb je veľmi dôležitý, preto je potrebné jeho vývin všestranne podporovať. Pohyb totiž podporuje krvný obeh, reguluje tvorbu kostry (kosť silnie práve na mieste najväčšej námahy a utvára sa podľa činnosti). Voľný pohyb podporuje aj duševný vývoj, pretože dieťa získava viac skúseností.

Kožu novorodenca pokrýva maz, ktorý ju chráni aj počas vnútromaternicového života. Keď sa maz odstráni, zjaví sa sčervenená koža, ktorá je pre nedostatok tuku vráskavá a na chrbte ešte pokrytá zvyškami jemného ochlpenia. Vrásky sa však rýchlo vyrovnajú, koža sa napne a dostane normálnu farbu. Koža novorodenca je oveľa citlivejšia ako koža dospelého človeka. Celkový vývoj kože sa končí až v 3. roku života. Je teda samozrejmé, že detská koža si vyžaduje špeciálnu starostlivosť.

Regulácia telesnej teploty kože u dojčiat je normálna. Len u nedonosených detí je ešte nedokonalá, preto v takomto prípade sú nevyhnutné osobitné opatrenia. Teplota tela meraná v konečníku je asi 36,7 °C až 37,4 °C, v podpazuší je o čosi nižšia. Tráviace ústroje novorodenca sú prispôsobené výžive materským mliekom. Každá iná výživa, ktorá nezodpovedá tejto prirodzenej potrave, vyvoláva tráviace ťažkosti. Potrava prechádza cez ústroje 4 - 18 hodín.

spracovala: Bibiána Želisková

rightend