startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Keď dieťatko príde skôr

line

tehotenstvo a pôrod
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Predčasne narodené deti ako už názov naznačuje, prichádzajú na svet o čosi skôr, ako je predpokladaný termín pôrodu. O predčasnom pôrode hovoríme vtedy, ak je celkové trvanie tehotenstva kratšie ako 37 týždňov. Plnohodnotne vyvinuté deti sa obyčajne rodia v 38. až 42. týždni tehotenstva.
predcasne narodene dietaMedzi najčastejšie príčiny predčasného pôrodu patria: hormonálna nerovnováha počas tehotenstva, vývinová chyba maternice, chronická choroba, nečakaná infekcia, podvýživa, zlý životný štýl matky počas tehotenstva (fajčenie, pitie alkoholu, užívanie drog...) a v neposlednom rade i nadmerný stres. Riziko predčasného pôrodu sa taktiež zvyšuje, ak je veková hranica matky v období tehotenstva nad 35 rokov.

Predčasne narodené deti si vyžadujú zvláštnu starostlivosť v mnohých smeroch. Život tých skôr narodených sa obyčajne začína v inkubátore, ktorý im poskytuje optimálne prostredie s dostatkom tepla a živín.

Vďaka pokrokom modernej medicíny má dnes viac ako 90 % predčasne narodených detí s hmotnosťou nad 800 gramov dobrú nádej na prežitie. Deti s hmotnosťou pod 500 gramov majú 50 %-nú šancu, kedže množstvo zdravotných rizík, ktoré na nich po pôrode číha, je väčšie.

Potreby predčasne narodeného dieťaťa

Teplo

Predčasne narodené deti nemajú dostatok telesného tuku, ktorý by prirodzene reguloval ich telesnú teplotu. Hlavnou funkciou inkubátora je poskytnúť dieťaťu konštantnú teplotu, ktorá znížuje riziko infekcie a zabraňuje strate tekutín.

dieta v inkubatoreVýživa a vývoj

Predčasne narodené deti majú zvláštne nároky na výživu. Materinské mlieko je vynikajúcim a jedinečným zdrojom živín a vitamínov, ale predčasne narodené deti obyčajne nie sú schopné sať z prsníka skôr ako v 32. alebo 34. týždni.

Neurologické vyšetrenia

Predčasne narodené deti často potrebujú mimoriadnu starostlivosť aj po odchode z nemocnice. K bežným novorodeneckým vyšetreniam a očkovaciemu programu sa pridajú ešte pravidelné neurologické vyšetrenia sluchu, zraku a pohyblivosti dieťaťa.

Rozvoj reči a sociálnych zručností

Niektoré predčasne narodené deti budú možno potrebovať pomoc logopéda alebo fyzioterapeuta. Najdôležitejšie je však láskyplné prijatie matkou i ostatnými členmi rodiny.

autor: M. P.line

Diskusia


forum 17.09.2007: admin, Diskusia k článku "Keď dieťatko príde skôr"