startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Keď dieťa všetko odmieta

line

batoľatá
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Ak vaše batoľa neustále niečo odmieta, je to kvôli jeho snahe byť nezávislým. Takéto často nevypočítateľné a navonok často ničím nepodložené správanie dokáže rodičov poriadne rozlúčiť. Deti si jednoducho odmietnu obliecť kabát, zapnúť sa v detskej bugine alebo začnú zrazu uprostred cesty žiadať o obľúbenú hračku, ktorá zostala doma.
Mama a dieta_tsp75677466Toto ťažké obdobie netrvá u všetkých detí rovnako dlho. Niekedy je to niekoľko týždňov, inokedy žiaľ niekoľko mesiacov a to už pre žiadneho rodiča nie je vôbec jednoduché zvládnuť.

Napriek tomu je veľmi dôležité si uvedomiť, že toto správanie je prirodzenou súčasťou detského vývoja. Batoľatá majú proste obdobie. v ktorom si začínajú viac uvedomovať samých seba a prepadne ich neprekonateľná túžba po samostatnosti.

Niektoré z nich hovoria nie, nie zas a znova nie len tak pre seba a pritom nejde o odmietanie konkrétnej veci, jednoducho z nich lezie akási detská puberta a nevedia si pomôcť.

Pozitívne riešenie konfliktov

  • Ak si chcete udržať chladnú hlavu, je dobré, ak hneď od začiatku batolivého veku predídete trecím plochám. Pravidelná strava a dostatok spánku patria k základným predpokladom pokoja na bojovom poli.
  • Dajte si záväzok, že slovíčko „nie“ budete vy osobne používať čo najmenej. Ak chcete, aby dieťa niečo urobilo, snažte sa to formulovať pozitívne. Napríklad hovorte: „Bicykluj sa po chodníku" namiesto „Nesmieš ísť po ceste!" Ak niečo chcete odmietnuť, povedzte trebárs „Budeme sa hrať neskôr“ miesto „Nebudem sa s Tebou hrať, nemám čas.“
  • Ak je váš potomok tvrdohlavý, často vám prichystá krušné chvíle a ťažko skúša vašu trpezlivosť, pripomínajte si, že toto "obdobie vzdoru" nepotrvá naveky.
  • Batoľatá si potrebujú veľa vecí vyskúšať na vlastnej koži tak často ako je to len možné. Tak im k tomu dajte príležitosť. Ak sa chce dieťa do autosedačky vyškriabať samo, nechajte ho to vyskúšať.
  • detska plachost_01Ak musíte povedať „nie“ z bezpečnostných dôvodov, urobte tak dôrazne ale pokojne. Ku slovám môžete pridať aj akciu - vypnite televízor a hneď ponúknite deťom hračku, aby sa na predchádzajúci podnet rýchlo zabudlo.
  • Používajte motivujúcu taktiku. Napríklad, „Stavme sa, že sa obujem skôr ako ty!” Je to určite lepšie ako “Ihneď sa obuj!”
  • Dajte svojmu potomkovi na výber vždy, keď je to možné. Minimalizujete tak pravdepodobnosť odmietnutia.
  • Pochváľte dieťa vždy, keď si to zaslúži, to ho bude motivovať, aby počúvlo aj nabudúce.
  • Najúčinnejšou zbraňou vo veku novorodenca je rozptýlenie pozornosti.
  • Pokúste sa nesmiať dieťaťu, ak niečo odmietne – niekedy je to veľmi ťažké, ale keď sa vám to podarí, stoji to za to. Dieťa sa neurazí a šanca, že začne byť odmietavé sa zníži.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 15.12.2006: admin, Diskusia k článku "Keď dieťa všetko odmieta"
rightend