startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Kde sa vzal Deň matiek

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Deň matiek je jedinečnou príležitosťou kedy si všetci môžeme uctiť ženu, ktorá nás priviedla na tento svet, starala sa o nás a vychovala nás. Aj keď tento sviatok pozná veľa ľudí, len málokto vie kedy a ako sa tento sviatok začal oslavovať. Pokúsime sa to napraviť v dnešnom článku.
Mama s dcerou_tsp152050412Už v staroveku existovalo niekoľko sviatkov zasvätených zosobneniu bohyne – matky. Gréci si medovými koláčmi a dobrým vínom uctievali matku všetkých bohov - Reu, obyvatelia večného mesta Ríma zase bohyňu Kybelé.

V 17. storočí sa v Anglicku prvýkrat začal oslavovať "Mothering day", kedy všetky slúžky a paholci dostali voľno, aby sa mohli vrátiť domov, stráviť deň so svojou matkou a priniesť jej zvláštny koláč pečený pri tejto príležitosti. Postupné pokresťančovanie Európskeho kontinentu urobilo z tohto sviatku aj deň "matky cirkví", kedy mnohí farníci prichádzali na slávnostnú omšu do kostola, v ktorom ich pokrstili.

V roku 1907 sa metodistická učiteľka Anna Jarvisová z amerického štátu Philadelphia rozhodla v druhú majovú medeľu zorganizovať spomienkové zhromaždenie na počesť svojej zosnulej matky. Všetci prítomní od nej dostali obľúbené kvety jej matky - biele karafiáty, ako symbol nezištnej materinskej lásky, čistoty a trpezlivosti.

Červené karafiáty sa neskôr stali spomienkou na živé a biele na zosnulé matky. Podporovateľom tejto myšlienky sa v roku 1914 podarilo presadiť Deň matiek ako celonárodný americký sviatok vyhlásený prezidentom Woodrovom Wilsnom.

autor: M. P.line

Diskusia


forum 11.05.2007: admin, Diskusia k článku "Kde sa vzal Deň matiek"