startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Kde sa vzal Dedo Mráz?

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Veľa ľudí si myslí, že Deda Mráza nám nastrčili komunisti namiesto Ježiška, aby Mikuláš sám nezostal a asi na tom bude niečo pravdy. Deda Mráza v súčasnosti nahradil Santa Claus, potomok holandských osadníkov nového sveta a akýsi americký klon „Otca Vianoc“, ktorého už dlho poznajú deti z anglosaských krajín. Kde sa vlastne zobral tento fúzatý a bradatý dobrodinec všetkých detí?
mikulas_tsp91707432Historickou postavou, pri ktorej končia všetky vianočné legendy je biskup Mikuláš, ktorý v 3. stororočí n. l. pôsobil v tureckom meste Myra a bol známy svojou štedrosťou k chudobným, najmä k deťom. Tento svätec bol však aj mimoriadne plachým človekom a tak svoje dary nechával v okne alebo za komínom, takže raz pristáli v pančuchách troch chudobných dievčat, ktorým hrozilo, že sa nevydajú. Mikulášska tradícia sa na Britských ostrovoch objavila až po vpáde Normanov a rýchlo splynula s pohanským príbehom o "Otcovi Vianoc".

Prvá zmienka o tejto postave pochádza ešte z čias osláv zimného slnovratu, kedy vystupoval ako pohanská postava v dlhom zelenom plášti s kapucňou a brečtanovým, cezmínovým alebo imelovým vencom na hlave, ktorá symbolizovala príchod jari.

Keď sa v 6. storočí Británia ocitla pod nadvládou Sasov, "Otec Vianoc" absorboval niektoré vlastnosti svojho saského náprotivku Otca času a Kráľa zimy, ktorý navštevoval domácnosti, kde ho ponúkli malým občerstvením, ktoré dnes nechávajú deti aj pre Santu. Za túto pozornosť sa im odmenil miernou zimou a odvtedy je Dedo Mráz známi ako darca dobrých darov.

Toto puto sa ešte viac utužilo počas vpádu Vikingov na anglické územie, ktorí so sebou priniesli Jultid - čas medzi 20. a 31. decembrom, kedy severský boh Odin ako chudobný starec s bielou bradou v modrom plášti s kapucňou navštívi zem v sedle svojho osminohého koňa Sleipnira, aby dobrých odmenil a zlých potrestal.

Dotváranie postavy Deda Mráza sa končí s príchodom Normanov a príbehu svätého Mikuláša. Prvá písomná zmienka o ňom sa uchovala v kolede z 15. storočia a v rovnakom čase sa Dedo Mráz stáva symbolom dobromyseľného ducha Vianoc. Počas vlády Tudorovcov je sprostredkovateľom zábavy v zámožných domácnostiach.

Uctievanie pohanskej postavy sa neskôr stretáva s odporom anglických puritánov na čele s Oliverom Cromwellom a v roku 1644 dochádza v celej Británii k oficiálnemu zákazu vianočných osláv. S nimi odchádza aj Dedo Mráz, aby sa len z času na čas objavil v divadelných hrách počas Vianoc a v „ilegálnej“ tlači.

Na verejnosti sa znova objavuje vo viktoriánskom období so všetkými vlastnosťami svojich predchodcov - oblečený v červenej, modrej, zelenej alebo hnedej kožušine s kapucňou. Je duchom vianočnej prítomnosti ako ho poznáme z „Vianočnej koledy“ od Charlesa Dickensa.

Od polovice 20. storočia sa podoba Deda Mráza opäť mení a to vďaka Američanovi Clementovi C. Mooreovi, ktorý v roku 1822 napisal báseň Noc pred Vianocami. Tá bola inšpiráciou pre ilustrátora Thomasa Nasha, ktorého predstava Deda Mráza je vďaka firme Coca Cola známa po celom svete.

autor: M. P.

    


line

Diskusia


forum 22.12.2006: admin, Diskusia k článku "Kde sa vzal Dedo Mráz?"
rightend