Výhody a nevýhody jednorazových ovulačných testov
pred bruškom
Veľa párov sa pri pokuse otehotnieť spolieha na jednorazové ovulačné testy (JOT). Tie dokážu identifikovať hladinu luteinizačného hormónu, ktorý sa vylučuje približne 36 hodín pred ovuláciou. Správne načasovanie pomôže zvýšiť pravdepodobnosť počatia.
Na prvé počutie to znie jednoducho, ale v skutočnosti je celá vec trochu zložitejšia a preto je dobré povedať si o výhodách aj nevýhodách tejto metódy skôr, ako sa rozhodnete zveriť svoj osud exkluzívne do rúk tejto metódy.
Výhody
- Jednorazové ovulačné testy patria k najpresnejším postupom monitorovania ovulácie. Pri správnom postupe a osvedčenej značke existuje viac ako 97 %-ná pravdepodobnosť, že test bude dôveryhodný.
- Jednorazové testy majú jednoduché použitie, ale používajú sa obyčajne len uprostred ovulačného cyklu, kedy je pravdepodobnosť najvyššia. Nepriamo tým pomáhajú určiť typickú dĺžku ovulačného cyklu a na rozdiel od iných metód pritom nevyžaduje každodenné sledovanie.
Nevýhody
- K tienistým stránkam jednorazových ovulačných testov patrí to, že nedokážu určiť nakoľko je zloženie hlienu krčka maternice nápomocné počatiu. Aby všetko prebehlo ako má, musí mať aj ten správnu vláčnosť a poskytnúť priaznivé prostredie pre hladkú cestu spermií k vajíčku.
- Jednorazový ovulačný test je neúčinný pri užívaní určitých druhov liečiv podporujúcich plodnosť.
- Jednorazový ovulačný test nefunguje spoľahlivo po prekročení 40. roku života budúcej mamičky. Ženy po menopauze totiž zvyknú mať hladinu lutenizačného hormónu v dlhšom časovom období aj bez prispenia ovulačného cyklu.
autor: M. P.
Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.