startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Je čas na súrodenca?

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Plánujete niekoľko detí a nie ste si istí, či je dobré dopriať si medzi súrodencami svojho prvorodeného prestávku? Ak áno, akú dlhú? Na všetky klady a zápory súrodeneckého plánovania sa dnes pozrieme očami skúsených mamičiek.
surodenci_01Zakrátko po tom, ako malá Monika oslávila svoj prvý rok, začali ostatné mamičky z okolia strácať pôrodnú hmotnosť a pomaly sa chystať na ďalšie bábätko. Jedna po druhej sa začali chváliť, že je všetko na najlepšej ceste. Napriek ich zjavnému nadšeniu vás nástojčivo trápi otázka - „A nie je to priskoro?“ Ak nečakať na rodinný prírastok „do roka a do dňa“, tak kedy potom?

Rozdiel menší ako 2 roky

Rýchle prírastky do rodiny niektorým typom žien vyhovujú. Nie každý túži po tom, aby niekoľkokrát za sebou kupoval novú výbavičku a kopec ďalších doplnkov. Okrem toho všetky skúsenosti so starostlivosťou o dieťa sú „do roka a do dňa“ od prvého pôrodu ešte čerstvé, tak prečo to nevyužiť? Záleží len na Vás, či si trúfate a príroda Vám vyhovie.

Ak Vám intenzívne rodičovské nasadenie neprekáža, odmenou Vám budú deti, ktoré medzi sebou budú celkom pekne vychádzať. Skúsené mamičky tvrdia, že súrodenci s odstupom menším ako 2 roky na seba menej žiarlia a hlavne dievčatá si život bez tej druhej často ani nevedia predstaviť.

Najväčšou výhodou správneho odstupu bývajú predovšetkým financie. Aj v našich končinách pri vyššom počte deti môžeme v záujmových krúžkoch či na umeleckých školách získať zľavu zo zápisného.

A čo nevýhody? Prvé dva roky bývajú zvyčajne najťažšie, zhodujú sa mamičky detí narodených do roka po sebe. Jedno z detí je vždy choré alebo nemôže zaspať. Každú chvíľu riešite nejaký problém a tak nečudo, že Vám často újdu dôležité vývinové míľniky.

2 - 4 ročný odstup

V porovnaní s predchádzajúcim intervalom o čosi voľnejšie načasovanie ušetrí rodičom veľa nervozity. Odkedy prišlo na svet Vaše prvé dieťa, zvykli ste si na sladké podrienkávanie v posteli natoľko, že Vám opätovné vstávanie o druhej hodine ráno kvôli kŕmeniu príde zaťažko. Na druhú stranu z predchádzajúceho tehotenstva máte dostatok skúseností, takže si to na druhýkrát lepšie naplánujete a môžete si dokonca nájsť aj viac času pre seba či svojho partnera.

surodenci_02V čase, keď sa vaše dieťa odoberie do prípravky, sa Vy môžete naplno venovať svojmu druhorodenému. Je to pre Vás príležitosťou spoznávať bližšie povahové rozdielnosti a vývinové míľniky oboch detí.

Medzičasom sú si súrodenci dostatočne vekovo blízky, aby sa mohli spolu hrať. Veľa mamičiek potvrdzuje, že staršie dieťa je často prirodzeným „vychovávateľom“ mladšieho súrodenca“ v spôsobe vyjadrovania a často (najmä medzi chlapcami) aj vzorom fyzickej zdatnosti.

Niektorým mamám môže starostlivosť o viacero detí súčastne pripomínať „syzifov údel“ nekonečne sa opakujúcich činností, podfarbených permanentným nedostatkom spánku. Zohnať trpezlivú opatrovateľku pre 5 a 3 ročné deti je malý zázrak. Často aj najbližšia rodina príjme túto formu výpomoci len ako krajné riešenie.

Odstup 5 a viac rokov

Nech už je váš dôvod na takýto dlhý odklad akýkoľvek, obe strany ním len získajú. Každé z detí dostane od rodičov maximálnu mieru pozornosti a zároveň aj súrodenca aj keď si pravdepodobne nebudú príliš blízky. Rodičia budú mať dostatok času na individuálny prístup ku každému z detí a môžu si užívať veľa z mílnikov detstva, ktoré pri viacerých deťoch ľahko uniknú.

spracoval: M. P.line

Diskusia


forum 25.11.2008: admin, Diskusia k článku "Je čas na súrodenca?"
rightend