Internet a školáci

školáci
Asi všetci školáci sa už stretávajú v škole s internetom. Možno dostanú základy jeho používania doma, možno v škole. Nie vždy však učitelia alebo rodičia poučia deti o jeho bezpečnom používaní.
Otázka internetových odkazov je aktuálna už u malých školákov. Dôkazom toho je i prosba pani učiteľky, ktorá apelovala na rodičovskom združení na rodičov žiakov druhého ročníka: „Viete, milí rodičia, už pár dní počúvam vašich chlapcov (u chlapcov sa predsa zvedavosť nezaprie!) ako si rozprávajú o tom, čo všetko videli na internete. Poviem Vám, som zhrozená. Nielenže používajú slová, ktorým vôbec nerozumejú, ale tí, ktorí majú doma prístup k internetu, poúčajú tých menej skúsených o tom, čo všetko tam videli. Prosím Vás, dohliadnite na to, aby nemali prístup na stránky, ktoré nie sú pre nich určené.“
Toto je dôkazom toho, že častokrát rodičia nemajú ani poňatia o tom, aké stránky deti na internete navštevujú. Nielenže si takto krátia čas, ktorý by mohli využívať efektívnejšie, ale častokrát sa zapájajú priamo či nepriamo do poskytovania údajov, ktorými zadávajú prístup i k nepovoleným informáciam. Zas na druhej strane internet je vynikajúcou pomôckou pri procese učenia. Práve tam nájdu školáci dostatok informácií, ktoré môžu efektívne využívať pri získavaní poznatkov z rôznych oblastí.
Určte si pravidlá
Ak má vaše dieťa prístup k internetu, určte mu pravidlá používania a vyhraďte čas (podľa veku dieťaťa), ktorý bude určený na prácu alebo zábavu na internete. Vysvetlite mu výhody i nebezpečenstvá. Pravidlá môžete spísať a uložiť na viditeľnom mieste:- Bez dovolenia rodičov nikomu neprezradím údaje o sebe, najmä adresu, telefónne číslo, názov svojej školy či zamestnanie rodičov.
- Ak náhodou narazím na informáciu (alebo hoci obrázok), kvôli ktorej sa potom necítim dobre alebo ma šokovala, hneď o tom poviem rodičom.
- Ak sa chcem „naživo“ stretnúť s niekým, koho som stretol na internete, vždy sa poradím s rodičmi. Ak súhlasia, stretnutie si dohodnem na verejnom mieste a dovolím otcovi alebo mame, aby išli so mnou.
- Nepošlem nikomu cez internet svoju fotografiu bez dovolenia rodičov.
- Nebudem odpovedať na osobné správy (napríklad e-maily), ktoré sa mi nepáčia a pri ich čítaní sa necítim dobre. Nie je to moja chyba, ak takúto správu dostanem – mal by som o nej hneď povedať rodičom, aby mohli proti človeku, ktorý ma obťažuje, zasiahnuť.
- Budem dodržiavať pravidlá pre prácu s internetom dohodnuté s rodičmi – kedy a na ako dlho sa môžem pripájať a aké stránky si môžem prezerať.
- Nikomu okrem rodičov, dokonca ani najlepšiemu kamarátovi, nikdy neprezradím svoje heslo pre prístup na internet.
- Nebudem na internete robiť nič, čo by mohlo ublížiť iným ľuďom, ani porušovať zákony
spracovala: Bibiána Želisková