startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Internet a školáci

line

školáci
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Asi všetci školáci sa už stretávajú v škole s internetom. Možno dostanú základy jeho používania doma, možno v škole. Nie vždy však učitelia alebo rodičia poučia deti o jeho bezpečnom používaní.
mama s dcerou pri pocitaci_tsp121900788Skôr než pustíte svoje deti k internetu, vysvetlite im jeho výhody i nebezpečenstvá. Internet je dobrá vec, ak sa používa „bezpečne“. Poskytuje dostatok informácií, ale i zábavy, ktorá môže v niektorých prípadoch viac ublížiť ako napomôcť.

Otázka internetových odkazov je aktuálna už u malých školákov. Dôkazom toho je i prosba pani učiteľky, ktorá apelovala na rodičovskom združení na rodičov žiakov druhého ročníka: „Viete, milí rodičia, už pár dní počúvam vašich chlapcov (u chlapcov sa predsa zvedavosť nezaprie!) ako si rozprávajú o tom, čo všetko videli na internete. Poviem Vám, som zhrozená. Nielenže používajú slová, ktorým vôbec nerozumejú, ale tí, ktorí majú doma prístup k internetu, poúčajú tých menej skúsených o tom, čo všetko tam videli. Prosím Vás, dohliadnite na to, aby nemali prístup na stránky, ktoré nie sú pre nich určené.“

Toto je dôkazom toho, že častokrát rodičia nemajú ani poňatia o tom, aké stránky deti na internete navštevujú. Nielenže si takto krátia čas, ktorý by mohli využívať efektívnejšie, ale častokrát sa zapájajú priamo či nepriamo do poskytovania údajov, ktorými zadávajú prístup i k nepovoleným informáciam. Zas na druhej strane internet je vynikajúcou pomôckou pri procese učenia. Práve tam nájdu školáci dostatok informácií, ktoré môžu efektívne využívať pri získavaní poznatkov z rôznych oblastí.

Určte si pravidlá

Ak má vaše dieťa prístup k internetu, určte mu pravidlá používania a vyhraďte čas (podľa veku dieťaťa), ktorý bude určený na prácu alebo zábavu na internete. Vysvetlite mu výhody i nebezpečenstvá. Pravidlá môžete spísať a uložiť na viditeľnom mieste:
  1. Bez dovolenia rodičov nikomu neprezradím údaje o sebe, najmä adresu, telefónne číslo, názov svojej školy či zamestnanie rodičov.
  2. Ak náhodou narazím na informáciu (alebo hoci obrázok), kvôli ktorej sa potom necítim dobre alebo ma šokovala, hneď o tom poviem rodičom.
  3. Ak sa chcem „naživo“ stretnúť s niekým, koho som stretol na internete, vždy sa poradím s rodičmi. Ak súhlasia, stretnutie si dohodnem na verejnom mieste a dovolím otcovi alebo mame, aby išli so mnou.
  4. Nepošlem nikomu cez internet svoju fotografiu bez dovolenia rodičov.
  5. Nebudem odpovedať na osobné správy (napríklad e-maily), ktoré sa mi nepáčia a pri ich čítaní sa necítim dobre. Nie je to moja chyba, ak takúto správu dostanem – mal by som o nej hneď povedať rodičom, aby mohli proti človeku, ktorý ma obťažuje, zasiahnuť.
  6. Budem dodržiavať pravidlá pre prácu s internetom dohodnuté s rodičmi – kedy a na ako dlho sa môžem pripájať a aké stránky si môžem prezerať.
  7. Nikomu okrem rodičov, dokonca ani najlepšiemu kamarátovi, nikdy neprezradím svoje heslo pre prístup na internet.
  8. Nebudem na internete robiť nič, čo by mohlo ublížiť iným ľuďom, ani porušovať zákony

spracovala: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 02.06.2009: admin, Diskusia k článku "Internet a školáci"
rightend