startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Hurá, ja už vidím

line

bábätká
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Ľudský zrak je sám osebe fascinujúci. Kedy dieťatko začína vidieť prvé tváre, záleží i od toho, nakoľko je zvedavé. V prvých týždňoch však okolo seba vidí namiesto predmetov veľké farebné machule.
detske ociKrátko po narodení má novorodenec na očiach ešte zbytky mazu a plodovej vody. Postupne sa však začne rozhliadať a fixovať pohľad do vzdialenosti asi 25 - 30 cm. Keď má štyri dni, rozoznáva svetlo a okraje predmetov. Väčšina vecí je však rozmazaná. Okolo 6. týždňa je dieťatko schopné sledovať už pomaly sa pohybujúce predmety, ktoré sa približujú a vzdiaľujú. Vo veku dvoch mesiacov rozoznáva kontrasty ako biela - čierna, oranžovú od červenej však ešte nerozlíši.

S očnými svalmi sa učí pracovať postupne. Aby sme ich lepšie precvičili, môžeme dieťatku na miesto ohrádky či postieľky povesiť hračku, za ktorou sa bude otáčať. Zaujímavé sú tiež pútavé tvary a farebnosť, ktorým bude dieťa postupom času venovať viac pozornosti. Tiež zvuky začínajú mať svoje opodstatnenie.

V období štyroch mesiacov rozlišuje dieťatko detaily tváre, mimiku i gestikuláciu a tak sa s ním môžeme zahrať napr. „hru“ na sledovanie prsta, či otáčanie hlavy. Keď má dieťa osem mesiacov, svet je plný farieb a všakovakých iných zaujímavostí :-).

spracovala: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 29.09.2008: admin, Diskusia k článku "Hurá, ja už vidím"
rightend