startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Hurá, ja už vidím

line

bábätká
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Ľudský zrak je sám osebe fascinujúci. Kedy dieťatko začína vidieť prvé tváre, záleží i od toho, nakoľko je zvedavé. V prvých týždňoch však okolo seba vidí namiesto predmetov veľké farebné machule.
detske ociKrátko po narodení má novorodenec na očiach ešte zbytky mazu a plodovej vody. Postupne sa však začne rozhliadať a fixovať pohľad do vzdialenosti asi 25 - 30 cm. Keď má štyri dni, rozoznáva svetlo a okraje predmetov. Väčšina vecí je však rozmazaná. Okolo 6. týždňa je dieťatko schopné sledovať už pomaly sa pohybujúce predmety, ktoré sa približujú a vzdiaľujú. Vo veku dvoch mesiacov rozoznáva kontrasty ako biela - čierna, oranžovú od červenej však ešte nerozlíši.

S očnými svalmi sa učí pracovať postupne. Aby sme ich lepšie precvičili, môžeme dieťatku na miesto ohrádky či postieľky povesiť hračku, za ktorou sa bude otáčať. Zaujímavé sú tiež pútavé tvary a farebnosť, ktorým bude dieťa postupom času venovať viac pozornosti. Tiež zvuky začínajú mať svoje opodstatnenie.

V období štyroch mesiacov rozlišuje dieťatko detaily tváre, mimiku i gestikuláciu a tak sa s ním môžeme zahrať napr. „hru“ na sledovanie prsta, či otáčanie hlavy. Keď má dieťa osem mesiacov, svet je plný farieb a všakovakých iných zaujímavostí :-).

spracovala: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 29.09.2008: admin, Diskusia k článku "Hurá, ja už vidím"
rightend