startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Hurá do prvého ročníka

line

školáci
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Tento rok zasadlo do školských lavíc 49 000 prvákov. Najviac ich nastúpilo do prvého ročníka v Prešovskom a Košickom kraji, najmenej v Trenčianskom a Trnavskom kraji. Malých školákov čaká 187 vyučovacích dní, počas ktorých sa naučia písať, čítať, počítať, ale tiež komunikovať s pani učiteľkou a spolužiakmi, ktorí sa stanú ich najlepšími priateľmi.
deti v skoleMnohé deti prichádzajúce do školy z okolitých sídlisk alebo obcí, sa poznajú už od škôlky. Ak materská škola spolupracuje so školou, do ktorej dieťa nastupuje, je to obrovská výhoda. V dnešnej dobe totiž nie je zriedkavosťou, že škôlkari navštevujú školy počas procesu vyučovania a tak majú možnosť zoznámiť sa so školským prostredím skôr, než prvýkrát zasadnú do školských lavíc.

Zo škôlky do školy

Ak chce dieťa nastúpiť do školy, musí byť na povinnú školskú dochádzku pripravené. Niekedy sa až počas prvých mesiacov nového školského roka ukáže, že dieťa nie je na školu dostatočne zrelé. Ak sa takýto problém vyskytne (prvák nezvláda predpísané učivo, je neprispôsobivý atď.), treba tento problém konzultovať s triednou učiteľkou alebo príslušnou školskou psychologičkou.

Ideme do školy

Nástup do školy znamená pre dieťa veľký krok. Dieťa si musí privyknúť na každodenné povinnosti a tiež nároky, ktoré sú na neho zo strany školy kladené. Niektoré deti sa prispôsobia skôr, iným to trvá dlhšie. V každom prípade je potrebná trpezlivosť zo strany rodiča ako i zo strany pedagóga, najmä ak preberá prvákov po triede štvrtákov.

Začiatok školského roka

Dieťa sa do školy teší. Ak však bude do školy chodiť s „násilím“, rýchlo stratí záujem o školu i o učenie a to by bola veľká škoda. Učiteľ si musí dieťa získať - byť preňho kamarátom, rovnako ako autoritou. A práve to je umenie, ktoré robí učiteľa učiteľom.

Škola nie je strašidlo

Povinnosti týkajúce sa nástupu do školy častokrát padajú na hlavu rodičov. Obavy „ako to budeme zvládať“ zvyčajne rýchlo pominú. Deti sú prispôsobivé. Stačí sa obrniť riadnou dávkou trpezlivosti a prvé písmenká môžu prísť.

hlasenie saNeodraďme však deti od školy skôr, ako nastúpia prvé povinnosti. Nemaľujme čerta na stenu. Škola je cesta nových možností a s týmto vedomým pristupujme i ku hodnoteniu a vyjadrovaniu sa ku téme škola či pani učiteľka. Práve ona je autoritou, ktorú musí dieťa bez výnimky rešpektovať.

Dieťa potrebuje „hranice“

Možno prvé vzbury „mami, ja sa chcem ešte hrať“ prídu už počas prvých týždňov. V žiadnom prípade sa nedajte odradiť. Deťom treba vyhradiť čas a priestor na učenie. Treba im však ponechať i priestor na hranie. Sú to ešte deti, ktoré boli pred pár mesiacmi v škôlke. Školské povinnosti sú však teraz prvoradé!

Adam v škole nesedel

Tak nejako to bolo, keď sme do školy chodili my. Dnes sa deti učia troška ináč. V každom prípade však platí: trpezlivosť ruže prináša! Nároky teda prispôsobujme schopnostiam svojho dieťaťa. Nikto učený z neba nespadol. A že bude „váš syn“ čítať trošku pomalšie ako syn najlepšej priateľky? Nevadí! Sme tu na to, aby sme ho podporili a dodali mu chuti do učenia. Sami budeme prekvapení akými výsledkami nás ešte prekvapí.

spracovala> Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 08.09.2008: admin, Diskusia k článku "Hurá do prvého ročníka"