startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Hrozba zvaná kliešť

line

zdravie




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Prvá literárna zmienka o kliešťoch pochádza z dôb Homéra - 800 rokov p. n. l. Najstaršou zmienkou je fragment maľby, na ktorom je vyobrazená hlava hyeny, ktorá má na vnútornej strane ušného lalôčika zobrazeného kliešťa. Táto maľba pochádza z roku 1500 p. n. l. Náuka o kliešťoch sa nazýva ixodológia a vznikla približne v polovici 19. storočia.

kliest_tsp100156375Choroby, ktoré prenášajú kliešte

Kliešte celosvetovo zahŕňajú asi 800 druhov a ich definícia znie: špecializované roztoče, ktoré sa živia cicaním krvi. Kliešte na území nášho štátu môžu prenášať a šíriť závažné infekčné ochorenia ako sú piroplazmóza, rickettsióza, tularémia, vírusová encefalitída a lymská borelióza. Pre nás hrozí riziko „kliešťa obyčajného“ a preto nie je na škodu zvážiť zaočkovanie proti encefalitíde.

Štyri štádia vo vývoji kliešťa

Samička kladie vajíčka do povrchových vrstiev pôdy, alebo spodných častí vegetácie. Počet vajíčok je rôzny, kolíše od 600 do 20 000 podľa druhu. Z vajíčok sa liahnu larvy. Vo vývoji kliešťov sa vyskytujú 4 štádia: z vajíčok sa liahnu sivožlté larvy veľké asi 0,8 mm, ktoré ako jediné vývojové štádium, majú 6 nôh. Po nasatí krvi sa larva zmení na nymfu, ktorá je osemnohá, nenasatá meria asi 1,2 mm a má tmavší chrbtový štítok. Po druhom nasatí krvi sa mení v imago, t.j. v dospelého jedinca, úplne vyvinutého a pohlavne dospelého. Jednotlivé vývojové štádia kliešťa sa živia krvou vtákov, plazov, cicavcov. Larvy spravidla napádajú drobné hlodavce, ježkov, veveričky, vtákov, zbierajúcich potravu na zemi. Dospelí jedinci sajú krv hlavne na väčšej lovnej zveri, pasúcom sa dobytku, psoch, mačkách. Na človeku však môžeme zaznamenať všetky štádia.

Prichytenie

Na prisatie slúži hypostom - bodavý orgán kliešťa, ktorý pôsobí v koži hostiteľa ako harpúna. V koži drží pevne, lebo samičky sajú krv nepretržite po dobu 6 - 14-tich dní a pri tom zväčšujú svoj objem až 200krát. Samček saje krv minimálne, ale pomerne dlho 3 - 6 dní. Kliešť vylučuje do rany sliny obsahujúce látky proti zrážaniu krvi aj látky znecitlivujúce miesto prisatia, aby hostiteľ nič nepocítil. Sliny môžu obsahovať pôvodcu nákazy, preto dĺžka prisatia kliešťa úmerne zvyšuje pravdepodobnosť prenosu nákazy.

Ohniská nákazy

Za určitých prírodných podmienok môžu vzniknúť v oblasti výskytu tzv. prírodné ohniská nákazy, kedy pôvodca - vírus alebo baktéria, je prisatím kliešťa prenášaná a šírená medzi zvieratami, prípadne prenesená na človeka.

Ochrana proti kliešťom

Najlepšou ochranou je prevencia, t. j. používanie repelentných prostriedkov a vyhýbanie sa rizikovým miestam. Okrem repelentov existujú i kozmetické insekcitídy, ktoré kliešťov nielen odpudzujú ale i zabíjajú. Sú teda účinnejšie a sú určené na pokožku, alebo môžu byť použité i na odev napr. na nohavice alebo obuv. Ak sa chystáme na miesta, kde je zvýšený výskyt kliešťov, vhodnou ochranou je oblečenie - svetlý odev s dlhými rukávmi, dlhé nohavice zastrčené do ponožiek alebo do vysokej obuvi. Po návrate domov je potrebné vytrepať odev a dôkladne poprezerať telo.

Odstránenie prisatého kliešťa

Kliešte najčastejšie vyhľadávajú miesta zákolenných jamôk, medzistehenné priestory, podpazušné jamky a miesta pod prsníkmi. Ak nájdeme prisatého kliešťa, nie je dôvod na paniku. Prisatého kliešťa je však potrebné čo najrýchlejšie odstrániť. Bez problémov sa dá vybrať len v prvých hodinách po prisatí, alebo pred samovoľným uvoľnením na konci, keď je ešte nacicaný krvou. Inak to ide pomerne ťažko. Optimálne je odstránenie kliešťa do 48 hodín po zakusnutí. Preto je potrebné venovať zvýšenú kontrolu každej časti tela vždy po príchode domov.

Spôsob vyberania kliešťa spočíva v jeho uchopení pinzetou. Miesto, kde sa kliešť nachádza sa doporučuje pretrieť olejom alebo mydlom a následne ho kývavými pohybmi uvoľniť z pokožky. Kliešťa nie je vhodné stláčať a v žiadnom prípade uchopiť holou rukou - postriekaním kože či spojivky jeho črevným obsahom by mohlo dôjsť k nákaze človeka. Po vybratí kliešťa je dobré postihnuté miesto dezinfikovať.

Včasné odstránenie - znížené riziko infekcie

Včasné odstránenie kliešťa môže znížiť infekčnú dávku a tým aj riziko nákazy. Ak sa ocitneme u lekára s nejakým zápalovým ochorením, je dobré upozorniť ho na predošlý nález kliešťa na tele. Ak sa nepodarí kliešťa vytiahnúť, je potrebné vyhľadať zdravotnícku pomoc.

spracovala: Bibiána Želisková



line

Diskusia


forum 24.06.2008: admin, Diskusia k článku "Hrozba zvaná kliešť"