startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Hrali sme sa tak ako naše deti?

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Chodíte po obchodoch s hračkami, pozeráte do regálov a vôbec neviete, čo by ste svojej malej ratolesti kúpili? Čím viac toho obeháte, tým viac sa Vám zdajú dnešné hračky bez nápadu. Je to subjektívny názor autora, je to generačný rozdiel, alebo je na tom niečo pravdy? Pozrime sa na to zblízka.
-- PR článok --
pr-stavebnica-sk_01Začneme prieskumom trhu hračiek okolo roku 1950. V tomto čase vzniklo v našom spoločnom štáte s Čechmi veľké množstvo kvalitných výrobných družstiev. Tieto hračky nemali len deti dnes vo veku okolo 30 - 40 rokov, ale i deti oveľa mladšie. Kto z Vás nemal plechovú Tatru alebo Zetor s ovládačom na kábli od Kovodružstva Náchod, autodráhu od ITESu, hokej od Igry, Ukáž, čo vieš alebo Montisystem od Visty, lepené modely od Smeru, Člověče, nezlob sa od Tofy Semily, bublifuk od Dubeny, Merkur atď.

Niektoré z týchto nápadov vznikli na domácej pôde, niektoré nápady boli dovezené zo zahraničia. Niečo tieto hračky ale spája, a to je neviditeľný, skrytý význam (didaktičnosť, rozvojová schopnosť). Napr. Magic Ball - dychové cvičenie, Grafo tabuľka - koordinácia pohybov, Seva - analytické a technické myslenie atď. Ak sa dnes rozhliadnete po internete, existuje veľká skupina fanklubov niektorých výrobkov, niektoré sa dokonca predávajú dodnes a prežili politické a technologické zmeny vo svete. Čím to asi bude? Myslíte, že stavebnica Lego je hračka dnešnej doby? Mýlite sa. Táto dánska firma začala svoju výrobu už v roku 1932 ako výrobca drevených hračiek. V roku 1949 sa zrodila prvá kocka, ako základný kameň väčšiny dnešných stavebníc.

Čo teda v obchode s hračkami môžeme považovať za novodobé hračky? Sú kvalitou a nápadom porovnateľné? Ak opomenieme hračky, ktoré kopírujú orginálne veci zo života a sú ich replikami, opomenieme bábiky, ktoré sú v rôznych formách už snáď od existencie ľudstva (komerčne asi Barbie od roku 1959), tak nám na trhu hračiek veľa nových nápadov v novodobej hračkárskej histórii nezostane.

pr-stavebnica_sk_02Staré nápady sa oprášili RC ovládačmi, zvukmi, svetlami, alebo inak modifikovali, častokrát k horšiemu. Nehovorím o tom, že viac ako polovica hračiek nemá logo CE, certifikát EN71 a i keď má, nie je regulovaná a ďalšie dodávky majú úplne iný charakter ako pôvodné certifikované. Z novodobých hračiek mi do oka padla nenápadná firmička Walachia so stavebnicami Vario. Nápad určite nie je jedinečný, ale kto by si rád nepostavil malý zrub, alebo kópiu nejakej svetovej stavby z dreva. Táto firma predáva hračky od roku 2007. Ďalšie nové firmy na našom trhu začali predávať tzv. výtvarné hračky, posledný trend sú eko hračky, ktoré vedú deti k používaniu alternatívných, prírodných zdrojov.

Môžeme teda v budúcnosti očakávať návrat k retro hračkám? K výtvarným, edukatívnym, rozvíjajúcim prvkom? Dôkazom je posledná výstava hračiek v Prahe v Letňanoch, kde sa s drevenými, výtvarnými a pôvodnými hračkami roztrhlo vrece. Ľudia začínajú v obchodoch hľadať kvalitu, nenásilné hračky, čo najprirodzenejšie a najjednoduchšie. Veď ako sa hovorí: "V jednoduchosti je krása". Naše ratolesti si dobu počítačov ešte užijú, tak prečo im neukázať alternatívu a našu históriu?

autor: Piovarci, www.stavebnica.skline

Diskusia


forum 03.12.2009: vivian, re: Diskusia k článku
forum 30.11.2009: orion, re: Diskusia k článku
forum 27.11.2009: admin, Diskusia k článku "Hrali sme sa tak ako naše deti?"
rightend