startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Horúčka - najčastejší príznak ochorenia

line

poradna - zdravie




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Detský lekár vyšetril dvanásťmesačnú Janku, ktorej opakovane stúpala teplota. Skonštatoval, že ju pravdepodobne vyvoláva viróza. U menších detí totiž často zapríčiňujú zvýšenú teplotu zápalové ochorenia dýchacích ciest, najmä vírusového pôvodu.
meranie teploty_tsp105942546Zvýšenie telesnej teploty u detí je jedným z najčastejších príznakov ochorenia. Normálna telesná teplota u detí je medzi 36 - 37 °C (meraná v podpazuší). Je výsledkom rovnovážneho stavu medzi tvorbou a výdavkom tepla a riadi ju reflexne termoregulačné centrum v mozgu.

Zvýšená teplota je medzi 37 - 38 °C . O horúčke hovoríme, ak teplota vystúpi nad 38 °C. Podľa výšky teploty hovoríme o horúčke ľahkej (pri teplote do 38 °C ), strednej (do 39,5 °C ), vysokej (nad 39,5 °C ) a nad 41 °C o hyperpyrexii.

Telesnú teplotu meriame väčším deťom lekárskym teplomerom v podpazuší tak, aby na jeho tenký koniec priliehali zo všetkých strán časti tela, teda nie časti odevu. Teplomer nechytáme v takej polohe päť až desať minút. Malým deťom je spoľahlivejšie a ľahšie merať teplotu v konečníku, tzv. rýchlobežkou, na ktorej sa stupeň teploty ustáli za jednu-dve minúty. Teplotu však musíme odčítať na ešte zasunutom teplomeri, pretože teplota meraná v konečníku je o 5 °C vyššia ako v podpazuší.

Sprievodné znaky zvýšenej teploty bývajú najčastejšie nechutenstvo, mrzutosť a celková malátnosť. Mnohí rodičia si myslia, že teplota je choroba a snažia sa liečiť ju, bez ohľadu na jej výšku. Teplota je len príznakom, prostriedkom, ktorým si telo pomáha v boji proti choroboplodným činiteľom. Telesná teplota okolo 38 °C je teplotným optimom pre zložité imunitné reakcie. Väčšina detí túto teplotu dobre znáša, preto sa ju nesnažíme znižovať antipyretikami (liekmi znižujúcimi teplotu).

Pri horúčke sa niekedy môžu vyskytnúť febrilné kŕče, najmä u detí medzi šiestym mesiacom a piatym rokom. Telesná teplota býva vtedy nad 38 °C, kŕče trvajú menej ako pätnásť minút, niekedy však záchvat pretrváva až do dvoch hodín. Horúčkové ochorenie nie je spôsobené zápalovým postihnutím centrálneho nervového systému. Záchvat sa najčastejšie dostaví v prvý deň horúčky, ale môže sa vyskytnúť aj v druhý, niekedy i vo štvrtý deň. Po ňom bývajú deti unavené, zaspia, alebo občas zvracajú. Kŕče sa objavujú pri náhlom vzostupe teploty. Príčina febrilných kŕčov doposiaľ nie je známa. Vyvolávajú ich viaceré vnútorné i vonkajšie faktory. Náklonnosť ku kŕčom je s najväčšou pravdepodobnosťou vrodená, na 60 - 70 % sa vyskytuje u súrodencov, resp. u rodičov týchto detí. Náchylnejšie na kŕče sú aj deti, ktorých mozog bol nejako poškodený ešte pred pôrodom, pri ňom alebo po narodení.

Vysoká horúčka vyvoláva komplex zmien v organizme (zmeny metabolické, opuch mozgu, stiahnutie ciev) a mozog reaguje vo forme kŕčov. Tĺmime ich liekmi a zrážame teplotu. Dôležité je, aby deti náchylné na kŕče sledoval, prípadne liečil neurológ. Približne päť percent detí, ktoré trpeli opakovane febrilnými kŕčami, máva epilepsiu.

Prvá pomoc pri kŕčoch:
  • zabezpečíme ochranu dieťaťa proti úrazu - položíme ho na mäkkú podložku a vložíme mu medzi zuby pružný predmet,
  • položením hlavy nabok zamedzíme nepriechodnosti dýchacích ciest
  • znížime vysokú teplotu
  • zabezpečíme lekárske ošetrenie

Ako znížiť telesnú teplotu

Telesnú teplotu môžeme znížiť fyzikálnymi metódami (sprchou, kúpeľom, zábalom) v kombinácii s antipyretikami - liekmi znižujúcimi teplotu.

Fyzikálne metódy znamenajú ochladiť čo najväčšiu plochu tela chorého dieťaťa. Úľavu môže spôsobiť už to, že dojča rozbalíme, zoblečieme a vystavíme ho chladnejšiemu vzduchu. Ak sa rozhodneme pre studený zábal, namočíme uterák alebo plienku do vody (cca 18 °C), trochu ju vyžmýkame a zabalíme do nej nahé dieťa v oblasti trupu. Potom ho ešte obalíme suchou osuškou a ponecháme, až kým sa namočená tkanina neohreje, čím vlastne stiahne teplotu z tela. Končatiny necháme voľné a zábal niekoľkokrát zopakujeme. Ak použijeme kúpeľ alebo sprchu, teplotu vody postupne znižujeme z 30 °C. Dôležité je nezakryť dieťa po zábaloch perinou, lebo celá procedúra by bola zbytočná. Miestnosť dostatočne vyvetráme a dieťaťu ponúkneme dostatok tekutín vo forme vlažného čaju.

V prípade znižovania horúčky antipyretikami postupujeme podľa pokynov na príbalovom letáčiku, alebo pokynov detského lekára. Pre batoľatá a deti mladšieho veku sú najvhodnejšie antipyretiká vo forme sirupu, alebo tiež vo forme čapíkov, najmä ak dieťa zvracia. Nezabúdajme na pitný režim.

spracovala: Bibiána Želisková


Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.



line

Diskusia


forum 26.01.2009: admin, Diskusia k článku "Horúčka - najčastejší príznak ochorenia"
rightend