startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Hľadáme meno pre svoje dieťa

line

bábätká
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Výber mena pre dieťa, je obyčajne činnosť, na ktorú sa budúci rodičia tešia. Niektorí ho majú premyslené už dlho pred počatím, iní s jeho výberom čakajú až po narodení.
kalendar_tsp78026876Ponúkame vám niekoľko rád pre čo najsprávnejšiu voľbu:
  • nezabúdajte, že svoje meno si dieťa ponesie celým životom rovnako v detstve ako v dospelosti,
  • ak vybrané meno znie z nejakého dôvodu nezvyčajne, môže sa ľahko stať, že sa kvôli tom budú deti vášmu potomkovi v škole vysmievať,
  • nezavádza vami vybrané meno pri zdrobnení k dvojzmyslom?

Harmónia a rytmus

Zvuk vyberaného mena pri vyslovení patrí k najdôležitejším kritériám výberu. Neznie vybrané meno príliš tvrdo? Hodí sa k vášmu priezvisku? Dlhšie krstné mená pasujú ku kratším a opačne. Kombinácia priezviska končiaceho na samohlásku a priezviska začínajúceho samohláskou tiež nie je najšťastnejšie rozhodnutie.

Jedinečnosť

Nezvyčajné meno dáva svojmu nositeľovi príležitosť vyniknúť. S príliš bežným menom môže mať dieťa problémy napríklad v škole keď sú v triede dvaja, niekedy aj viacerí Jankovia a Marienky. Na druhú stranu mená s komplikovanou výslovnosťou dokážu tiež spôsobovať problémy. K neobyčajným priezviskám je preto lepšie voliť bežnejšie krstné mená.

Príbuzní a priatelia

Veľa rodičov vyberá krstné meno pre svoje dieťa spomedzi mien svojich starých rodičov alebo iných blízkych príbuzných či priateľov. Smelo sa inšpirujte ale o svojom rozhodnutí rodine povedzte až po narodení dieťaťa. A rozhodne nikomu z rodiny nedovoľte, aby Vás nútil do výberu konkrétneho mena.

Význam krstného mena

Nikto sa k Vašej Ingrid nebude správať ponižujúco len kvôli tomu, že jej meno znamená „dcéra hrdinu“. Aj napriek tomu je dobré zistiť si pôvod mena, ktoré ste pre svojho potomka vybrali. Malý „Stockard“ nôže byť neskôr nepríjemne prekvapený keď zistí, že jeho meno znamená „Ten, ktorý prišiel z dvora plného pňov“.

autor: M. P.line

Diskusia


forum 26.09.2006: admin, Diskusia k článku "Hľadáme meno pre svoje dieťa"