startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

História vianočného stromčeka

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Pekne ozdobený vianočný stromček patrí k neodlučiteľným symbolom Vianoc. Obyčaje to býva jedlička, ozdobená sklenenými ozdobami najrôznejších farieb a tvarov. Vrchol zdobí hviezda alebo anjel, ktorý je pre kresťanov symbolom zvesti o narodení Ježiša Krista.
vianocne ozdoby_01Najstaršou legendou viažucou sa k stavaniu vianočného stromčeka je legenda o svätom Bonifácovi, ktorého životopisci označujú za apoštola Germánov. Bol to práve Bonifác, ktorý vyzval pohanské božstvá na súboj tým, že vyťal posvätný Thórov dub. Keď sa mu pri tom nič nestalo, väčsina prítomných pohanských náčelníkov sa nechala pokrstiť. V dutine zoťatého velikána vraj bola schovaná jedlička, ktorá má svojím „trojhraním“ pripomínať svätú trojicu.

Neskoršia legenda pripisuje zdobenie prvého stromčeka nemeckému reformátorovi Martinovi Lutherovi, ktorému pri večernej prechádzke lesom natoľko učaroval snehom pokrytý vianočný stromček zaliaty mesačným svitom, že sa rozhodol tento zážitok na Štedrý večer sprostredkovať svojim deťom.

V 16. storočí sa na vianočných trhoch v Nemecku začali objavovať prvé perníčky a voskové ozdoby určené na ozdobu stromčeka. Z roku 1601 sa zachoval aj zápis istého návštevníka francúzskeho mesta Štrasburgu, ktorý prvýkrát videl stromček zdobený suchým pečivom, drobnými cukríkmi a papierovými ružami v bielej (nevinnosť) a červenej farbe (poznanie).

Ozdobné reťaze na stromček tiež pochádzajú z Nemecka. Začiatkom 17. storočia tu vynašli stroj, ktorý dokázal vyťahovať strieborné prúty na tenké dlhé nitky. Neskôr sa výrobcovia pokúšali nahradiť striebro zmesou olova a cínu, ale tieto reťaze sa často lámali pod vlastnou váhou, takže až do polovice 20. storočia zostalo hlavnou surovinou pri výrobe reťazí aj naďalej striebro.

V Anglicku sa prvé vianočné stromčeky objavili za Gregoriánskej epochy, ale nakoľko nemecký panovníci neboli medzi anglickými poddanými obľúbení, ich zvyky, teda ani vianočné stromčeky sa nerozšírili. Výnimku tvorili len nemeckí prisťahovalci a obchodníci zo zámožných vrstiev.

anjel na vianocnom stromcekuVianočný stromček sa v tomto období najčastejšie zdobil striebornými reťazami, drôtenými ozdobami, sviečkami a drobnými korálkami. Stromček býval menší, umiestnený na stole a tak si každý člen rodiny mohol ozdobiť svoj vlastný stromček a nájsť si pod ním darčeky, ktoré patrili jemu.

V roku 1846 na britský trón zasadla obľúbená kráľovná Viktória a jej manžel, princ Albert. Kráľovná bola u svojich poddaných na rozdiel od svojich nemeckých predchodcov mimoriadne obľúbená a ilustrácia kráľovskej rodiny pred vianočným stromčekom odštartovala popularitu vianočného stromčeka aj v bežných domácnostiach.

Všetky vianočné ozdoby boli aj naďalej vyrábané ručne. Mladé dámy trávili celé hodiny výrobou vločiek a hviezdičiek z peria, šitím mešcov na vianočné darčeky a plnením papierových košíčkov na cukrom obaľované mandle, tradičnú vianočnú maškrtu tých čias. Sviečky na vianočný stromček začali byť kvôli bezpečnosti vkladané do drevenných rámikov.

Okolo roku 1850 sa objavili prvé sklenené ozdoby v tvare venčekov a drobných perličiek a neskôr aj cínových anjelikov s vyrytými vzormi. O 10 rokov neskôr sa na stromček začali vešat i drobné hračky a vianočný stromček si začal hľadať cestu aj do zvyšku Európy. V Taliansku pre neho prvýkrát vyrobili stojan, ktorý umožňoval stromček postaviť a urobiť z neho súčasť „jasličiek“ pod šírim nebom.

Za "veľkú mláku" priniesli vianočný stromček v obmedzenej miere hesiánski vojaci, ktorí bojovali za britské záujmy proti americkým rebelom. Prvé výrazné rozšírenie zdobenia vianočneho stromčeka v Amerike nastalo až počas nemeckého osídľovania Pennsylvánie okolo roku 1748.

vianocny stromcek_03Okolo roku 1870 sa do Británie začali vo väčšom množstve dovážať sklenené ozdoby zo slobodného nemeckého kniežatstva Durínska a ich prítomnosť na vianočnom stromčeku bola neklamným znamením dobrého spoločenského postavenia. V tomto období bol vianočný stromček aj symbolom vlastenectva, takže nebolo zvláštnosťou, ak malého anjela na jeho vrchole vystriedala anglická vlajka spoločne s vlajkami spojencov. V roku 1882 si Američania prvykrát patentovali elektrické žiarovky a o dekádu neskôr sa na upevňovanie vianočných ozdôb na stromček začali používať kovové háčiky.

Prvé umelé vianočné stromčeky priniesly na trh firmy, ktoré sa pôvodne venovali výrobe štetcov a čistiacich kief. Prasačie štetiny neskôr vystriedalo farbené plastické vlákno a jednodlivé poschodia stromčeka boli farebne odlíšené pre lepšie zostavovanie. Drevený kmeň neskôr nahradil kovový.

Od roku 1990 sa na mnohých umelých vianočných stromčekoch začali objavovať vstavané svetlá vo forme optických vlákien, ktoré postupne menia farbu. A aby inovácií nebolo málo, existujú dokonca aj vianočné stromčeky, ktoré sa sami zasnežujú.

Vianočný stromček prešiel dlhou históriou. Stal sa však súčaťou takmer každej domácnosti v období vianočných sviatkov.

spracoval: M. P.line

Diskusia


forum 17.12.2007: admin, Diskusia k článku "História vianočného stromčeka"
rightend