startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Harmónia v detskej izbe

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Ak existuje vo Vašom byte nejaká miestnosť, kde sa môžete naozaj uvoľniť a zároveň zabaviť, tak je to určite detská izba. V prvých rokoch po pôrode budete práve v tomto priestore tráviť najviac času a je preto dobré, ak si na jej výzdobe dáte naozaj záležať. Dnes Vám chceme ponúknuť niekoľko rád ako vyzdobiť detskú izbu od kolísky až po prvú školskú tašku. (Pre seba si ju môžete doplniť napríklad hojdacím kreslom.)
detska izba_01Heslo dňa pri výzdobe detskej izby znie: „Myslíme na budúcnosť!“ Ani sa nenazdáte a Vaše nemluvňa vyrastie z kolísky a z batoľaťa sa stane búrlivý predškolák s vlastným chcením, túžbami, potrebami a želaniami.

Preto je dobré myslieť nato už pri prvom návrhu rozmiestnenia nábytku a osvetlení. Veľa rodičov by určite potvrdilo, že nároky na úložný priestor v detskej izbe často rastú rovnako rýchlo ako ich potomkovia. Vybavenie detskej izby by malo preto byť nielen štýlové, ale aj praktické a ľahko udržiavateľné.

Známe príslovie hovorí - môj dom, môj hrad a deti vedia byť vo svojom kráľovstve drsnými kastelánmi. Povrchová úprava a farba použitá na steny v detskej izbe by preto mala byť hladká, omývateľná a dostatočne odolná. Vždy je jednoduchšie izbu premaľovať, ako ju znova vytapetovať. Kúzlu vzorovaných tapiet radšej odolajte a nezabudnite na veľkú tabuľu, ktorá môže steny uchrániť od najhoršieho a poskytne dostatočný priestor pre detskú tvorivosť.

Detská izba pre najmenších

Známe postavičky z detských rozprávok sú vďačnými dekoratívnymi motívmi. Môžete sa nechať inšpirovať napríklad Mackom Pú alebo inou postavičkou z dielne Walta Disneyho. Zháňanie doplnkov k takto ladenej detskej izbe už dnes nie je neprekonateľnou prekážkou.

Detská izba v štýle Macka Pú predstavuje klasický príklad interiérovej dekorácie s dekoratívnym pruhom po obvode miestnosti, ktorý jej dáva rozmarný nádych.

Detská izba je často spálňou a zároveň herňou. Motív rozprávkovej princeznej je tajným snom každej mladej dámy a jej kamarátok. Je tu veľa miest, kam sa dá schovať a s trochou lacného tylu vyčarite posteľ s baldachýnom, ktorú budú všetci rovesníci Vášmu dieťaťu závidieť.

Na zahodenie nie je ani vedecko-fantastický motív z filmu Príbeh hračiek. Strop ako nočná obhola posiata hviezdami a okná v tvare vesmírnej rakety.

detska izba_02Detská izba pre staršie deti

Detské izby starších detí by mali byť zrkadlom, veď v nich trávia podstatnú čas svojho dňa. Nechajte deti, aby si sami našli dekoračný motív, ktorý je im najbližší. Môžno sa im zapáčili predhistorické dinosaury, kvetinová lúka, plážové pobrežie alebo ich očaril niektorý druh športu.

Starším deťom by ste mali dať možnosť vybrať si farbu, ktorou chcú mať vymaľované steny. Deti obyčajne dávajú prednosť pestrím farbám a výberajú si kombinácie, pred ktorými by dospelí vzali nohy na plecia. Ak sa súrodenci delia o spoločnú detskú izbu, neutrálna farba stien im umožní dotvoriť si izbu do sýtosti podľa vlastných predstáv.

Klasický „námornícky“ motív je dobrou možnosťou rovnako pre chlapcov aj pre dievčatá a nepohoršuje ani rodičovský zrak. Dominantnými sú odtiene tmavšej modrej a zelenej v dolnej časti a vo svetlejšom odtieni v hornej časti miestosti. V stredovej časti je miestnosť doplnená o biele obloženie stien, ktoré poskytuje bezpečnú ochranu proti otieraniu.

Motív "divokého západu" je ďalším z klasických detských dekoratívnych motívov. Jeho výhodou je, že dokáže „rásť“ s dieťaťom a hodí sa k nemu takmer ľubovoľná kombinácia farieb a s tým spojený jednoduchý výber bytových doplnkov.

autor: M. P.line

Diskusia


forum 21.08.2007: admin, Diskusia k článku "Harmónia v detskej izbe"