startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Formovanie detskej povahy

line

batoľatá




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Dôkladnému pozorovateľovi života neunikne, že už na batoľati môžeme sledovať prvé stopy budúcej povahy dospelého človeka. Potvrdzujú to aj vývinoví psychológovia. Ak je Vaše batoľa povedzme plaché, neznamená to, že také musí zostať po celý život. Existuje spôsob ako vrodené črty povahy usmerniť v prospech rovnomerne sa rozvíjajúcej osobnosti.
budovanie sebavedomia_02_tspstk96613cor

„Sirôtka“

Táto detská povaha je ostýchavá v novom prostredí či medzi neznámymi ľuďmi. Aj medzi rovesníkmi často prežíva vnútornú neistotu. Doprajte mu preto viac podpory a viac času na prispôsobenie sa.

Ako z tejto povahy získať čo najviac:
Dovoľte svojmu dieťaťu (často aj doslova) oprieť sa o Vás. Pri zoznamovaní sa s novým človekom ho vezmite do náručia a hovorte k nemu, pokojným chlácholivým hlasom. Nikam sa neponáhľajte, Vaše dieťa nepatrí k tým, ktorí ocenia vytrhnutie z materskej náruče kvôli veľkej vlhkej puse na líce. Bude radšej, ak mu nový známy podá obľúbenú hračku alebo maškrtu.

Obozretnosť netreba opúšťať ani na každodennom jedálničku. Novú chuť utiahnutému dieťaťu ponúknite v kombinácii so známou a obľúbenou.

Ak sa chystáte niekam na výlet alebo návštevu, popíšte dieťaťu, čo ho tam čaká, prípadne na čo sa môže tešiť. Čím viac informácií má, tým viac sebadôvery v sebe nájde.

Oceňujte svojrázny vkus svojho potomka, nie každý túži byť centrom pozornosti. Na dieťati, ktoré si vystačí s niekoľkými dobrými priateľmi a pred každým si nevylieva srdce, nie je nakoniec vôbec nič zlé.

„Malý Budha“

Pokojný a prispôsobivý, vždy usmiaty potomok je splneným snom každého rodiča, ale to ešte neznamená, že by potrebovali menej rodičovskej lásky. Málo známou slabinou tejto povahy je všeobecne nízky prah pozornosti.

Ako z tejto povahy získať čo najviac:
Presadzujte pozitívne správanie, pričom nezabúdajte dieťa pochváliť vždy, keď urobí to, o čo ste ho požiadali. Bezstarostná detská povaha môže mať sklon k žiarlivosti a keď vidí ako sa staršiemu súrodencovi viac venujete a prejde mu aj nejedno huncútstvo, urobí to isté, len aby na seba upozornil.

Bezstarostné dieťa sa „vo víre udalostí“ ľahko stratí. Dajte mu najavo, že mu radi pomôžete, kedykoľvek to bude potrebovať. Zreálnite svoje predstavy o dokonale pokojnej detskej povahe. Aj „malý budha“ sa vie poriadne napaprčiť, netrestajte ho za to prísnejšie len preto, že je výnimkou, ktorá potvrdzuje pravidlo.

Naučte sa vnímať jeho neverbálne správanie. Rodičia často prehliadajú citové potreby naoko bezstarostných detí. Hoci sú potichu, neznamená to, že sa v ich vnútri nič nedeje.

Často sa spolu hrajte. Samostatná detská hra buduje nezávislosť, rovnako dôležitá však je aj schopnosť reagovať na podnety od iných. Učte svoje dieťa vyberať si, či už pri hre alebo aj pri stole.

„Živé striebro“

Veselé, živé a zábavné dieťa je pýchou každého rodiča. Často ale pomlčí o tom, že jeho premiant rovnako nahlas a dôrazne dáva najavo svoj nesúhlas a nespokojnosť.

Ako z tejto povahy získať čo najviac:
Pripravte sa na výbuch emócií. Ak sa dieťa opakovane dostane do podobnej „výbušnej“ situácie, bude reagovať rovnako. Povedzme, že sa Vaše dieťa nerado delí s hračkami. Keď nastane situácia, že sa u Vás doma zíde viacero detí, skúste jeho pozornosť nasmerovať od hračiek k spoločnosti rovesníkov. Keď spozorujete, že dieťaťu dochádza trpezlivosť s rovesníkmi a blíži sa „bod zlomu“, vezmite dieťa bokom od ostatných do ticha a prítmia .

Dávajte dieťaťu jasné pokyny. Keď sa chcete presvedčiť, že Vaše želanie dieťa naozaj splní, musíte mu stáť „zoči- voči“. Nájdite využitie pre živú povahu a vrodenú tvorivosť svojho dieťaťa. Odmení sa Vám za to láskou, oddanosťou a nápaditosťou.

deti v kuchyni_tsp76549087

„Objaviteľ“

Dieťa so skúmavou povahou presnorí všetky skrine a tajné zákutia u babičky na vidieku a na ihrisku ho nezastavíte, prelezie všade tam, kde tuší prísľub nového obzoru. Objavitelia sú sebavedomé malé osobnosti s prirodzenými vlohami viesť iných. Túžba po poznaní ich však často zvedie na nebezpečné chodníčky.

Ako z tejto povahy získať čo najviac:
Správajte sa k svojmu zvedavcovi ako ku staršiemu dieťaťu. Dovoľte mu siahnuť si na bezpečné predmety ako zubná kefka, diaľkové ovládanie televízora alebo telefón a pochváľte ho vždy, keď ich použije tak, ako treba.

Z času na čas im v dennom programe dožičte „predĺženie“, povedzme pri hre vonku. Podporíte v nich tým pocit spolupráce na „objavovaní.“

Buďte nástojčiví v presadzovaní pravidelnej večierky. Váš potomok sa tomuto obmedzeniu bude prirodzene brániť, pretože bez ohľadu na čas ho zaujíma všetko, čo sa v jeho okolí deje. Odpočinutý zvedavec je ale veľkou rodičovskou devízou. Neoddýchnutý a rozladený zvedavec sa totiž vychováva veľmi ťažko.

Vyhýbajte sa monotónnosti. Objavitelia rastú v neustálom pohybe. Sedenie pred televízorom nie je ich obľúbená kratochvíľa. Premeňte detskú izbu svojho potomka na malú prekážkovú dráhu s vankúšom, stavebnicou a skrýšou a nezabudnite „zabezpečiť" aj všetky ostatné izby v byte.

Slovo je ostrejšie ako meč

Rodičia by mali veľmi vážiť prívlastky, ktorými v dobrom či v zlom častujú svoje deti. Tvrdé slovo často pôsobí na detskú psychiku viac ako sme ochotní si priznať. Každá krajnosť je nezdravá, ale rovnako platí, že pre každú ľudskú neresť existujú ostré a mierne vyjadrenia. Deti budú radi, ak od prvého dňa budete vyberať z tej druhej množiny. Uveďme niekoľko výstižných príkladov:

Ostrý výrazMierny výrazRozdiel
plachýopatrnýplaché dieťa sa skrýva pre svetom, opatrné ho obozretne spoznáva
divokýenergickýdivoch sa vymyká každej kontrole, energický človek má život rád
prieberčivýmaškrtníkprieberčivému človeku je prchký mrzút, maškrtník sa rád dobre naje
tvrdohlavýneoblomnýtvrdohlavec sa odmieta podvoliť ani nevie prečo, vytrvalec má jasný cieľ
lenivýhĺbavýleňochovi sa nič nechce, hĺbavý človek veľa rozmýšľa
vzdorovitýodvážnyvzdorovitý neurobí nič, čo chcú iní, odvážny človek sa drží svojho presvedčenia

spracoval: M. P.



line

Diskusia


forum 30.08.2012: admin, Diskusia k článku "Formovanie detskej povahy"