startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Farby - prostriedok k vytváraniu harmonického domova

line

bývanie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Farby sú súčasťou nášho domova, prostredia, v ktorom žijeme. Vytvárajú cestu k pohode a harmónii a tá je pre nás potrebná. Preto by sme pre každú miestnosť mali vybrať odtieň, ktorý podporí aktivity, akým sa chcete venovať napr. spánok, štúdium, varenie, zábava.
biela izbaFarby môžu opticky miestnosť zmenšiť alebo zväčšiť, pretepliť alebo ochladiť, môžu ju rozveseliť, alebo naopak pridať na pochmúrnosti. Farby majú na naše pocity taký istý vplyv ako vzhľad miestnosti. Výber farieb je však veľmi osobný. Kombinácia farieb by nemala byť celkom náhodná, zvlášť ak si zariaďujeme bývanie podľa starovekého učenia Feng-šuej.

Čierna

Ak začínate napr. s podnikaním a dúfate, že sa vám bude dariť, použite v kancelárii čiernu farbu. Čierna farba symbolizuje a prináša úspech a peniaze. Kombinujte ju s červenou, ktorá symbolizuje slávu a pomôže zvýšiť vašu reputáciu. Čiernu však používajte striedmo. Ak by ste vymaľovali celú miestnosť na čierno, pôsobilo by to depresívne a pochmúrne. Čierna, v kombinácii so svetlejšími farbami, pôsobí živo a má priaznivé účinky.

Biela

Biela je farba s dvojakým významom. Je farbou čistoty, ale tiež farbou, ktorú napr. Číňania používajú pri pohreboch ako farbu smútku. Nepoužíva sa pri svadbách a iných veselých príležitostiach ako na západe. Používajte bielu tam, kde je vhodné zdôrazniť čistotu, napr. v detskej izbe alebo v kuchyni. Biela farba charakterizuje smelosť a bystrosť. Mali by ste sa vyhnúť vymaľovaniu celej miestnosti na bielo. Napr. biela obývačka by pôsobila sterilne a vôbec by neprispela k uvoľneniu a priateľskej atmosfére.

Modrá a zelená

Pre miestnosti orientované na východ sú vhodné farby zelená a modrá. Je to farba modrej oblohy a zelených rastlín. Tieto farby priaznivo vplývajú na zdravie, rodinný život, harmóniu a rast. Preto sa modrá a zelená sa spája s jarou a novými začiatkami.

Žltá

Žltá je v domácnosti veľmi užitočná. Je všestranná a dodnes sa používa ako farba s nádychom vznešenosti. Do obývačky, kancelárie alebo kdekoľvek kde chcete prilákať úctu a slávu, vyberte si ľubovoľný odtieň žltej, od svetložltej až po zlatú či žltohnedú. Žltá farba tiež odpovedá juhozápadu, ktorý ovplyvňuje materstvo, preto sa často používa v spálňach párov, ktoré túžia po dieťatku.

Červená

Červená je farbou šťastia. Je spojená s ohňom, životom, šťastím a teplom. Nie náhodou sa obdarúvame práve červenými balíčkami a často krát i narodeninové, či svadobné telegramy sú vo farbe červenej. Ak máte vchodové dvere obrátené na juh, celkom určite ich natrite na červeno. Červená je symbolom šťastia.

spracovala: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 11.11.2008: admin, Diskusia k článku "Farby - prostriedok k vytváraniu harmonického domova"
rightend