startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Drobcovia a drobné nebezpečenstvá

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Najväčšie nebezpečenstvá pre deti vyzerajú na prvý pohľad nevinne. Drobný predmet, úlomok z hračky alebo kúsok jedla môže v nečakanej chvíli zablokovať dýchacie cesty a znemožniť tak dýchanie.
dieta s hrackouHračky pre deti sú častokrát rozmerovo malé, no napriek tomu môžu narobiť veľkú šarapatu. Je potrebné, aby sa rodičia snažili predchádzať nebezpečným nehodám s drobnosťami. Hračky pre batoľatá by nemali mať odnímateľné alebo pohyblivé časti, pretože hrozí riziko prehltnutia a následného udusenia. Batoľatá by mali byť pri hre „na zemi“ podľa možnosti pod dohľadom dospelého, alebo je možné zvoliť za miesto hry detskú ohrádku, kde nebezpečenstvo nájdenia nebezpečnej drobnosti nehrozí.

Už pri výrobe a predaji detských hračiek sa uplatňujú nariadenia, že veľmi malé hračky alebo hračky s odnímateľnými časťami sú označené ako „nevhodné pre deti do 3 rokov“ a doplnené krátkou charakteristikou hroziaceho nebezpečenstva. Malé deti sa radi naťahujú po najrôznejších drobnostiach, ktoré pohodlne uchopia do ruky a nebadane vložia do úst. Preto je zvýšená obozretnosť pri upratovaní na mieste.

Všetky potencionálne nebezpečné predmety ako sú zápalky, zapaľovače, krabičky s liekmi, dialkové ovládanie, šperkovnica, stojan so špáradlami, či mobilné telefóny, to všetko sú príklady „drobností“, ktoré sú dostatočným lákadlom pre malé zvedavé očká.

Tabletky v želatinových tobolkách sú pre malého preskumníka ďalším neodolateľným pokušením, pred ktorým ho musíme ochrániť. Preto je potrebné lekárničku držať na bezpečnom mieste, aby bola mimo dosahu detí.

Opatrnosti nikdy nie je dosť

Dom i detskú izbu je potrebné prispôsobiť veku dieťaťa. Postupne s pribúdajúcimi mesiacmi detská zvedavosť narastá a preto je potrebné od útleho veku zasväcovať dieťa do rodinného poriadku i formou zákazov. Zdvihnutý prst je gesto, ktorému dieťa veľmi dobre rozumie. Jemnejšou formou zákazu je odvedenie pozornosti od nežiadúceho predmetu.

Zvedavosť je dieťaťu daná

Túžba po poznávaní ďaleko presahuje úsudok a predvídavosť dieťaťa. Nie je nutné činnosť dieťatka obmedzovať. Ide len o to, aby sme jeho svet urobili bezpečným a umožnili mu pokojne a bez akéhokoľvek nebezpečenstva hrať sa, pohybovať a zoznamovať sa s ním.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 28.07.2008: admin, Diskusia k článku "Drobcovia a drobné nebezpečenstvá"