startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Dodržujte stanovené pravidlá

line

poradna - výchova
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Deti reflektujú na vopred stanovené domáce pravidlá ak je jasné, čo sa doma smie a čo nie. Dáva to svetu okolo nich väčší zmysel a učí ich správne sa rozhodovať v bezpečnom a známom prostredí, kde sa deti férovým pravidlám lepšie a ochotnejšie prispôsobujú.
Mama a dieta_tsp75677466Deti v každom veku sa prirodzene budú snažiť posúvať stanovené hranice tolerancie a meniť pravidlá, ale je dôležité udržať ich na mieste. Nie sú totiž len prostriedkom výchovy, ale aj zárukou bezpečnosti. Ak sa hranice tolerancie posunú hneď pri prvom pokuse o ich narušenie, dieťa stratí predstavu o tom, čo je správne a čo nie. To je dobré si pripomenúť vždy, keď máte chuť „prižmúriť oko“ nad malým vzbúrencom.

Dodržiavanie stanovených pravidiel je rovnako dôležité ako dodržiavanie hraníc. Ak pohrozíte za porušenie nejakého pravidla trestom, musíte to aj dodržať. Napríklad ak dcéra neumyje a neodloží riad, nepôjde vonku s kamarátkami bez ohľadu nato, či je vonku pekne alebo prší.

Ak podľahnete citom a svoje rozhodnutie zmeníte, dávate tým dieťaťu najavo, že to čo hovoríte, nemyslíte vážne. Dieťa potom začne premýšľat nad tým, či má vôbec význam všímať si potrieb iných a počúvať rady a príkazy rodičov.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 20.02.2007: admin, Diskusia k článku "Dodržujte stanovené pravidlá"
rightend