startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Dobromyseľné klamstvá našich mám - II. časť

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Ako deti veríme, že mama všetko vie a má vždy pravdu. Je však veľa situácii, v ktorých sa naši rodičia či už vedome alebo z núdze uchýľujú k malej lži, aby nás vystríhali pred číhajúcim nebezpečenstvom.

prekrizene ociNehraj sa so žabami, lebo budeš mať bradavice

Pravda je taká, že za vznik bradavíc je zodpovedný ľudský papillomavirus, ktorý sa neprenáša na zvieratá. To, čo na koži žaby vyzerá ako bradavice, sú v skutočnosti len tmavé škvrny, ktoré majú zvieraťu pomôcť splynúť s jeho prirodzeným prostredím.

Dávaj pozor, lebo s tým niekomu vylúpneš oko

Prakticky sa očná buľva ostrým predmetom nedá „vylúpnuť“, zato ju môžeme prepichnúť. Ak by sme oko chceli vylúpnuť, museli by sme ho veľmi šikovne vybrať prstami.

Nepraskaj prstami, lebo ťa budú bolieť kĺby

V tomto prípade nás mamička neklamala úplne. Aj keď neexistuje priamy dôkaz o súvislosti medzi bolesťou kĺbov a uvedeným zlozvykom, „praskanie prstami“ môže poškodiť ich súdržnosť, takže sa deťom v dospelosti môžu ruky viac triasť.

Negúľaj očami, lebo budeš škúliť

Roztopašné gúľanie očami sa zatiať nikdy nestalo trvalou diagnózou. Očné svaly sa jednoducho nemôžu natrvalo „zaseknúť“v ľubovoľnej pozícii.

Jedz veľa mrkvy, budeš mať ostrý zrak

Aj keď je mrkva bohatým zdrojom betakaroténu, ktorý je potrebný pre dobrý zrak, chrúmanie jednej mrkvičky za druhou váš zrak nezlepší. Mrkva a iné druhy zeleniny sú určite prospešné pre váš organizmus, ale nepomôžu vám lepšie vidieť v tme.

autor: M. P.

Dobromyseľné klamstvá našich mám - I. časťČlánky na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.

rightend