startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Dobromyseľné klamstvá našich mám - I. časť

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Ako deti veríme, že mama všetko vie a má vždy pravdu. Je však veľa situácii, v ktorých sa naši rodičia či už vedome alebo z núdze uchýľujú k malej lži, aby nás vystríhali pred číhajúcim nebezpečenstvom.

dieta s toaletnym papieromNechoď von bez vetrovky, lebo ochorieš

Nachladnutie alebo chrípku v skutočnosti spôsobujú vírusy, ktorým sa najlepšie darí práve v zime. Tejto povere sa podarilo prežiť. K oslabeniu imunitného systému však stačí aj slabšia psychika a strach z premočených ponožiek.

Spadneš a rozbiješ si hlavu

Ľudská lebka môže „prasknúť“ ako vajíčko, ale na to je potrebný naozaj silný úder.

Ak prehĺtneš žuvačku, ostane ti v žalúdku sedem rokov

Žuvačka preputuje tráviacim ústrojenstvom rovnako ako väčšina potravy a len výnimočne spôsobuje väčšie zdravotné komplikácie.

Nepozeraj televízor pri vypnutom svetle, lebo si pokazíš oči

Mnoho ľudí s týmto tvrdením bez rozmýšľania súhlasí, ale neexistuje žiadny konkrétny dôkaz. Pravda, všetko treba vedieť užívať s mierou a to platí nielen o sledovaní televízora. Ak aj existuje nejaká možnosť, že by dlhodobé sledovanie televízora pri vypnutom svetle škodilo zraku, prvotnou príčinou určite nebude prebytok umelého osvetlenia.

dieta pri pocitaciKeď sa budeš kúpať s plným bruchom, dostaneš kŕče a zomrieš

Zatiaľ nebol doložený jediný prípad úmrtia, ktorého príčinou by bolo plné brucho. Svalové krče v lýtkach, chodidlách či rukách má obyčajne na svedomí nedostatočné okysličenie, ktoré sa pri plávaní bežne prihodí. Dobrá rada: nenechávajte deti na kúpalisku osamote.

Nepi kávu, lebo prestaneš rásť

Kofeín nie je spomaľovačom rastu, aj keď existuje veľa iných dôvodov, pre ktoré odborníci odporúčajú obmedziť príjem kofeínu.

Keď si zlomíš nohu, nebež za mnou

Je veľmi nepravdepodobné, že by ste so zlomenou nohou dokázali behať, no ešte stále človek môže zvládnuť pomalú chôdzu. Boli zaznamenané prípady, kedy pacient so zlomeninou vďaka svalovému spazmu dokrívkal na pohotovosť, ale také niečo sa nestáva často.

autor: M. P.

Dobromyseľné klamstvá našich mám - II. časťČlánky na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 17.10.2007: admin, Diskusia k článku "Dobromyseľné klamstvá našich mám - I. časť"