startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Dieťa nenahrádza manžela

line

vzťahy
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Niekedy to osud zariadi tak, že o svojho partnera prídeme. Či už je to v dôsledku smrti alebo odchodu z domu, pocit prázdnoty ostane. Dieťa však v žiadnom prípade partnera nenahradí.


dieta s mamouAk príde situácia, že o svojho partnera/partnerku prídeme, nemôžeme od dieťaťa žiadať, aby nám ho nahradilo. Odchod alebo strata partnera je rovnako ťažká pre dieťa ako i pre rodiča. Či už ide o lásku, pomoc, pochopenie, toleranciu.

S danou situáciou sa musíme v prvom rade vysporiadať sami (vnútorne) – či už vlastnými silami alebo prostredníctvom priateľov, psychologičky. Až potom môžeme pomáhať dieťaťu.

Náhradu netreba hľadať u dieťaťa

Dieťa nikdy nemôže nahradiť lásku partnera! Nie je preto správne upnúť sa po odchode partnera na dieťa. Dieťa síce pomáha rodičovi situáciu zdieľať, deliť sa o pocity, ale častokrát má problém samo so sebou. Nemožno od neho očakávať, že pochopí a zvládne problémy dospelých. Je tu na to, aby bolo dieťaťom so všetkým, čo k tomu patrí, aby sme ho milovali také, aké je, nie na to, aby nám poskytovalo útechu a ochranu namiesto partnera, ktorý z nášho života odišiel. To si mnoho rodičov neuvedomuje. Dieťa má svoj svet a i keď nám pomáha, nenahrádza to, čo sme stratili.

autor: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 26.01.2010: admin, Diskusia k článku "Dieťa nenahrádza manžela"